ՀՅԴ-ն, ընդհանուր առմամբ, կողմ է Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը: Այս մասին հոկտեմբերի 8-ին Ազգային ժողովում ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ-ից պատգամավոր Սպարտակ Սեյրանյանը:
Նրա խոսքով, նրանք կողմ են քվեարկել դրան Կառավարության ծրագրի հաստատման ժամանակ եւ պատրաստվում են հավատարիմ մնալ ավելի վաղ տված խոստումներին:
«Երբ մենք մեկ տարի շարունակ պայամանավորվում էինք այլ խորհրդարանական ուժերի հետ, այդ թվում նաեւ առանձին հանդիպումների ժամանակ արտահերթ ընտրությունների անցկացման հարցով, այդ ժամանակ հասկանում էինք, որ եւ սեպտեմբերը, եւ հոկտեմբերը եւ նոյեմբերը եւ դեկտեմբերը եւ փետրվարը լիովին տեղավորվում են այդ ժամանակահատվածի շրջանակներում եւ անարադար կլինեին,եթե ոչ մանիպուլյացիա խոսակցություններն այն մասին, որ ՀՅԴ-ն մտադիր է միայն մայիսին անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները», - ասաց պատգամավորը:
Միաժամանակ Սեյրանյանը հիշեցրեց, որ նրանք պարզաբանել են, թե կոնկրետ որ քայլերից հետո պետք է անցկացվեն ընտրությունները, խոսքը մասնավորապես, նոր Ընտրական օրենսգրքի մասին է:
«Որովհետեւ, եթե մենք չենք ուզում, որ որոշ հարցեր փակվեն արտահերթ ընտրություններից հետո, բայց փոխարենը նորերը հայտնվեն, այլ ընթացիկ իրավիճակի քաղաքական եւ բովանդակալից լուծման ուղով գնանք, ապա ընտրությունները պետք է անցկացվեն Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումից հետո», - ընդգծեց նա:

YEREVAN. – ARF Dashnaktsutyun supports holding snap parliamentary elections in Armenia, MP from ARF party Spartak Seyranyan told reporters on Monday.
Seyranyan said his party had voted for snap elections when approving the Cabinet program and is going to keep its promise.
“When we agreed with all the parliamentary forces, including during separate meetings, on holding early elections for one year, we realized that September, October, and November, and December, and February fit into the framework of this period, and it would be unfair, if not to say manipulation, to say that ARF wants to hold early parliamentary elections in May only,” the deputy said.
At the same time Seyranyan recalled that they had explained the conditions under which the elections must be held, first of all it is about new Electoral Code.
“If we don’t want some matters to be resolved after the early elections, and new ones to appear instead, and follow the path of a political and substantive resolution of the current situation, early elections should be held after the reform of the Electoral Code,” he stressed