Հայաստանում ո՛չ նախկին, ո՛չ ներկա իշխանությունների օրոք չեն եղել նախադրյալներ եւ տենդենցներ, որոնք կնպաստեին թոշակների եւ աշխատավարձերի բարձրացմանը։ Այսպիսի կարծիք NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց «Ծառուկյան» խմբակցությունից Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը։
Այդ պատճառով, ըստ նրա, լիովին բնական է, որ հանրապետության կառավարությունը ռիսկի չդիմեց, եւ քաղաքացիները ստիպված են բավարարվել պետական այն բյուջեով, որն արդեն հայտարարվել է 2019 թվականի համար։ «Ֆինանսների նախարարն, ի դեպ, եւս ասաց, որ սա ամենացանկալի բյուջեն չէ, սակայն ոչինչ ավելի լավ 2019 թվականի համար նրանք չէին կարող մտածել»,- հավելեց Բոստանջյանը։
Այն հարցին, թե աշխատավարձի բարձրացման եւ սոցիալական հատկացումների այսպիսի «կայունությունը» չի՞ ազդի արդյոք առանց այն էլ բարդ սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վրա, որում հայտնվել են հանրապետության բնակիչները՝ հաշվի առնելով հիմնական սննդամթերքների անընդհատ աճող գները, տնտեսագետը պատասխանեց, որ դա, անպայման, կունենա բավական բացասական հետեւանքներ եւ հատկապես վատ կազդի այն քաղաքացիների վրա, ովքեր համեստ եկամուտներ ունեն։ Այսինքն, խոսքը Հայաստանում ապրող քաղաքացիների ճնշող մեծամասնության մասին է։
Սրա հետ կապված՝ նախկին պատգամավորը չբացառեց բնակչության շրջանում դժգոհության աճը։ «Իհարկե, դա հնարավոր է, բայց կարծում եմ, որ ժողովուրդն իմաստուն է, եւ եթե մենք կարողացել ենք այսքան տարի դիմանալ՝ չլինելով լավագույն իրավիճակում, մի տարի էլ կդիմանանք»,- նշեց Վարդան Բոստանջյանը։
Ընդհանրապես տնտեսական իրավիճակի մասին խոսելով՝ տնտեսագետն ընդգծեց, որ հաջողության վրա հույս դնել կարելի է միայն այն դեպքում, եթե Հայաստան նոր ներդրումներ հոսեն, իսկ դրանք կլինեն միայն այն ժամանակ, երբ արտասահմանյան ներդրողները կարողանան տեսնել դրա համար անհրաժեշտ պայմանների առկայությունը։ «Այսօրվա դրությամբ ե՛ւ օրենսդրության տեսակետից, ե՛ւ շատ այլ տեսակետներից, մենք ինչ-որ հատուկ հեռանկարներ չունենք»,- ամփոփեց նախկին պատգամավորը։
Նշենք, որ 2019թ․ բյուջեի նախագծով նախատեսվում է 4,9 տոկոս տնտեսական աճ՝ այն դեպքում երբ 2017թ․ այդ աճը գերազանցում էր 7 տոկոսը։ Չի սպասվում նաեւ աշխատավարձերի եւ թոշակների բարձրացում։

Предпосылок и тенденций, которые способствовали бы повышению пенсий и зарплат в Армении, не было как при предыдущей власти, так и при нынешней. Такое мнение в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am выразил бывший депутат Национального Собрания от блока «Царукян», экономист Вардан Бостанджян.
По этой причине, как считает экс-депутат, вполне естественно, что Правительство республики не пошло на риски, и гражданам придется довольствоваться тем государственным бюджетом, который уже заявлен на 2019 год. «Министр финансов, кстати, тоже сказал, что это не самый желанный бюджет, однако ничего лучшего на 2019 год они не смогли придумать», - добавил Бостанджян.
На вопрос, не скажется ли такая «стабильность» в вопросе повышения зарплат и социальных начислений на и без того сложной социально-экономической ситуации, в которой оказались жители республики, с учетом непрекращающегося повышения цен на основные продукты питания, экономист ответил, что это, безусловно, будет иметь довольно отрицательные последствия и особенно негативно скажется на гражданах, имеющих весьма скромные доходы. То есть речь идет о подавляющем большинстве граждан, проживающих в Армении.
В связи с этим бывший депутат армянского парламента не исключил роста недовольства среди населения. «Конечно, это возможно, но думаю, что народ мудр, и если мы смогли потерпеть столько лет, находясь в не лучшем состоянии, потерпим еще год», - призвал Вардан Бостанджян.
Коснувшись экономической ситуации в целом, экономист подчеркнул, что на успех можно будет надеяться лишь в случае, если в Армению потекут новые инвестиции, а они будут лишь тогда, когда зарубежные инвесторы смогут зафиксировать наличие для этого необходимых условий. «На сегодняшний день – и с точки зрения законодательства, и с точки зрения многих других вещей, у нас каких-то особых перспектив нет», - заключил бывший депутат Национального Собрания.
Отметим, что по проекту бюджета на 2019 год экономический рост планируется в 4,9%, в то время как в 2017 году он превысил 7%. Не ожидается также повышения зарплат и пенсий.