ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին հայտարարել է, որ չի ուզում Անկարային ամերիկյան F-35 կործանիչներ վաճառելու հետ կապված խնդիրներ առաջանան՝ հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն՝ տեղեկացնում է Reuters-ը։
Նրա խոսքերով՝ Թուրքիան կործանիչների ձեռքբերման մեջ խնդիրներ չի տեսնում՝ չնայած վաճառքը արգելափակելու Կոնգրեսի ջանքերին։ Նա նշել է, որ Թրամփն այդ մասին հայտարարել է «Մեծ քսանյակի» գագաթաժողովի ընթացքում։
ԱՄՆ Սենատը պահանջել է Թուրքիային ինքնաթիռներ չվաճառել, եթե վերջինս չվստահեցնի, որ իր կողմից ձեռք բերված ռուսական С-400-ները չեն սպառնում ՆԱՏՕ-ին։

US President Donald Trump told Turkey’s Tayyip Erdogan that he didn’t want any problems with the sale of F-35 fighter jets to Ankara, Reuters reported quoting Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu.
According to him, Turkey saw no issues in procuring the Lockheed Martin jets despite efforts in the US Congress to block the sale. Cavusoglu noted that Trump made the comment to Erdogan during talks at a recent G20 summit.
The US Senate has demanded a block on the sales of the jets to Turkey unless Trump certifies that Turkey is not threatening NATO.