Իրանն ավելի մեծ շառավղով գործող բալիստիկ հրթիռներ ստեղծելու հնարավորություն ունի։ Այս մասին հայտարարել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի աերոտիեզերական ուժերի հրամանատար, բրիգադային գեներալ Ամիր Ալի Հաջիզադեն՝ տեղեկացնում է Mehr-ը։
Նշելով, որ իրանական հրթիռների հեռահարության միջակայքն այժմ 2000 կմ է, Հաջիեւը նշել է․ «Մենք ունենք ավելի մեծ մեծ շառավղով գործող բալիստիկ հրթիռներ ստեղծելու հնարավորություն․․․ մենք տեխնիկական տեսակետից կամ հրթիռի թռիչքի հեռահարության հարցում բանաձեւերի հետ կապված որեւէ սահմանափակում չունենք»։ Նա հավելել է, որ շատ թշնամական բազաներ գտնվում են երկրից 300-400, իսկ որոշները՝ 700-800 կիլոմետրի վրա, եւ հրթիռների հեռահարությունն անհրաժեշտ է բացառապես պաշտպանական նպատակներով։։

У Ирана есть возможность создавать баллистические ракеты с более широким радиусом действия. Об этом заявил  командующий Аэрокосмическими силами Корпуса стражей исламской революции (КСИР) бригадный генерал Амир Али Гаджизаде, передает Mehr.
Отметив, что  диапозон иранских ракет в настоящее время составляет 2000 километров,  Гаджизаде отметил: «У нас есть возможность создавать ракеты с более широким радиусом действия ... У нас нет никаких ограничений с технической точки зрения или в соответствии с конвенциями в отношении дальность полета ракеты». Он добавил, что многие вражеские базы находятся в пределах 300–400 километров, а некоторые - в 700–800 километрах от Исламской Республики, заявив, что дальность полета ракет определяется исходя из оборонительных потребностей страны.