Հայաստանը կարծում է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում շարունակվող սպառազինությունների մրցավազքը պետք է դադարեցվի: Դեկտեմբերի 20-ին ճեպազրույցում այս մասին հայտարարեց Հայաստանի արտգործնախարարության մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը:
Պատասխանելով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի՝ Ադրբեջանին սպառազինությունների մատակարարման  մասին հայտարարությունը մեկնաբանելու խնդրանքին, Աննա Նաղդալյանը հիշեցրեց, որ հարցն արդեն մեկնաբանել են վարչապետի պաշտոնակատարը եւ նրա մամուլի քարտուղարը:
«Արտաքին գործերի նախարարության անունից կարող եմ միայն ավելացնել, որ տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքը գտնվում է ուշադրության կենտրոնում», - ասաց Աննա Նաղդալյանը` հավելելով, որ ԱԳ նախարարն այդ մասին արդեն ասել է ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում` գործընկերների ուշադրությունը հրավիրելով այն հանգամանքին, որ խնդիրը պետք է արտացոլվի նրանց պետությունների քաղաքականությունում: «Սպառազինությունների մատակարարումները պարզապես մեծացնում են  դրանց կիրառման  սպառնալիքը:
Այն, ինչը ոմանց համար բիզնես է, մեզ համար մահացու վտանգ է: Զենքի մրցավազքը հանգեցնում է անկայունության ավելացման: Հարցը միշտ բարձրացվում է գործընկերների հետ հանդիպումների եւ բազմակողմ հանդիպումների ժամանակ: Տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքը պետք է դադարեցվի», - ասաց Աննա Նաղդալյանը:
Միաժամանակ նա կոչ արեց ասվածը հնարավորությունների եւ վճռականության պակասի հետ չշփոթել:
«Հայաստանի ԶՈՒ-ն բավական պատրաստված է եւ զինված՝ Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությունը երաշխավորելու համար: Այստեղ երկու կարծիք չի կարող լինել», - ընդգծեց մամուլի քարտուղարը:

Армения считает, что продолжающаяся в регионе Южного Кавказа гонка вооружений должна быть прекращена. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян 20 декабря на брифинге.
Отвечая на просьбу прокомментировать заявление президента Беларуси Александра Лукашенко касательно поставок вооружений Азербайджану, Анна Нагдалян напомнила, что вопрос уже комментировали и.о. премьер-министра страны и его пресс-секретарь.
«От имени МИД могу лишь добавить, что гонка вооружений в регионе в центре внимания», - отметила Анна Нагдалян, добавив, что об этом же говорил глава МИД на встрече СМИД ОБСЕ, обратив внимание коллег на то, что проблема должна быть отражены в политике их государств. «Поставки вооружений просто повышают угрозу его применения. То, что для некоторых бизнес, для нас представляет смертельную опасность. Гонка вооружений приводит к росту нестабильности. Вопрос всегда поднимается на встречах с коллегами и многосторонних встречах. Гонка вооружения в регионе должна быть прекращена», - подчеркнула Анна Нагдалян.
Одновременно она призвала не путать сказанное с недостатком возможностей и решимости. «ВС Армении достаточно подготовлены и вооружены, чтобы гарантировать безопасность Армении и Арцаха. Двух мнений тут быть не может», - подчеркнула пресс-секретарь МИД.