Շվեդիայի Թագավորության խորհրդարանի երկրորդ փոխխոսնակ Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանի ուղեկցությամբ այսօր՝ մարտի 9-ին, այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
ԱԺ լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեն ծաղկեպսակ է դրել Հայոց մեծ եղեռնի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին եւ ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Հյուրերը եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել հայ ժողովրդի ողբերգությունը հավաստող վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել հուշամատյանում։
Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակը նշել է, որ իր երկրի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ հավելելով. «Մենք միշտ հիշում ենք հայոց մեծ ողբերգությունը եւ ամեն տարի հիշատակի արարողություններ են լինում մեր խորհրդարանում: Այս տարի նույնպես ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություն տեղի կունենա»:

YEREVAN. – A delegation, led by second deputy speaker Lotta Johnsson Fornarve of the Riksdag (legislature) of Sweden, on Saturday paid a visit to the Armenian Genocide Memorial in Yerevan, the capital city of Armenia.
Johnsson Fornarve laid a wreath to the Armenian Genocide monument, placed flowers at its eternal flame, and paid tribute in silence to the Holy Martyrs of this tragedy, informed the news service of the National Assembly of Armenia.
Also, the guests toured the Armenian Genocide Museum-Institute, and the deputy speaker of the Swedish legislature made a note in its guestbook.
Lotta Johnsson Fornarve stated that the parliament of her country has recognized Armenian Genocide, they always remember this great Armenian tragedy, respective commemoration events take place every year at their legislature, and this year also a ceremony of Armenian Genocide remembrance will be held there on April 24.