Իտալիայի արդարադատության նախարարությունը հրամայել է հետաքննություն անցկացնել՝ կապված Վերաքննիչ դատարանի որոշման հետ, ըստ որի բռնաբարողները արդարացվել են, քանի որ զոհը «շատ տգեղ» է եղել։
Այդ վճիռը վրդովմունք է առաջացրել հասարակության շրջանում։ Անկոնա քաղաքում կազմակերպվել է բողոքի ցույց, որի մասնակիցները վանկարկել են «Ամո՛թ»։
Դատավճիռը կայացվել է 2017թ․՝ միայն կին դատավորներից կազմված կոլեգիայի կողմից, սակայն պատճառները, որոնք նման որոշման հիմք են հանդիսացել, հայտնի են դարձել միայն այն ժամանակ, երբ Իտալիայի գերագույն դատարանը բեկանել է այն եւ կրկնակի հետաքննություն նշանակել։
Երկու պերուացի տղամարդ ի սկզբանե դատապարտվել են 2015թ․ Անկոնայում պերուացի կնոջ բռնաբարության համար, սակայն վերաքննիչ դատարանը չեղյալ է համարել դատավճիռը։ Դատարանն իր որոշումը հիմնավորել է նրանով, որ կինը շատ «տղամարդու նման» է եղել, եւ բռնաբարության մասին ցուցմունքները վստահություն չեն ներշնչել։

An inquiry has been launched into an appeal court ruling that overturned a rape verdict on the grounds the victim was too ugly to be raped, Sky News reported.
The ruling has sparked a wave of protests in Italy including a flash mob on Monday outside a court in Ancona, the Adriatic coastal city where the rape is alleged to have happened.
Protesters shouted "Shame!" and held up signs saying "indignation."
Two Peruvian men convicted in the 2015 assault successfully argued the woman was too "masculine" to be a victim, the Justice Ministry said.
While the ruling by an all-female panel was made in 2017 it has only just come to light after Italy's Supreme Court of Cassation scrapped the judgement and ordered a retrial.