Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը նամակներով ներողություն է խնդրել եվրոպացի քաղաքական գործիչներից, որոնք կոչ են անում հանել նրա «Ֆիդես» կուսակցությունը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունից։ Սակայն նրանցից մեկը համենայնդեպս ասել է, որ դա բավական չէ, տեղեկացնում է Reuters-ը։
Տասներեք պահպանողական կուսակցություն պահանջել է, որպեսզի «Ֆիդես» կուսակցությունը հանվի Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունից հակաիմիգրացիոն եւ հակաեվրոպական քարոզչության համար, որը թիրախ է դարձրել Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերին՝ ԵԺԿ անդամներից մեկին, եւ ամերիկյան մարդասեր Ջորջ Սորոսին։
ԵԺԿ-ն, որը բաղկացած է Եվրոպայի հիմնական աջակենտրոն կուսակցություններից, Եվրախորհրդարանում ամենամեծ խումբն է, որը, ինչպես սպասվում է, կպահպանի այդ կարգավիճակը մայիսին եվրոպական ընտրություններում։
Օրբանը խնդրել էր ֆլամանդական քրիստոնեա-դեմոկրատների առաջնորդ Վոութեր Բեքեից վերանայել իր կոչը «Ֆիդեսը» հանելու վերաբերյալ։ Հունգարիայի կառավարության ներկայացուցիչն ասել է, որ նման նամակներ են ուղարկվել 12 այլ կուսակցությունների առաջնորդներին, որոնք նման կոչեր են արել։
«Գաղտնիք չէ, որ գոյություն ունեն լուրջ տարաձայնություններ միգրացիայի հարցի, քրիստոնեական մշակույթի պաշտպանության եւ Եվրոպայի ապագայի վերաբերյալ»,- գրում է Օրբանը։ «Գաղտնիք չէ նաեւ, որ մենք չենք ցանկանում փոխել մեր դիրքորոշումն այս հարցերի վերաբերյալ»։ «Բայց ես խելամիտ չեմ համարում նման տարաձայնությունները հանգուցալուծել կուսակցությունը մեր քաղաքական ընտանիքից հեռացնելու միջոցով։ Ուստի, ես հարգանքով կցանկանայի խնդրել ձեզ վերանայել ձեր առաջարկությունը, եթե դա հնարավոր է»։
Օրբանը ներողություն է խնդրել, որ քննադատներին անվանել է «օգտակար ապուշներ»։ Նրա խոսքով՝ այդ նախադասությունը նա փոխ է առել Լենինից եւ ցանկացել է օգտագործել քաղաքականությունը, այլ ոչ թե առանձին քաղաքական գործիչների նշելու համար։
Վոութեր Բեքեն ասել է, որ ներողությունը բավական չէ։ «Խոսքը եվրոպական արժեքները հարգելու եւ ԵՄ արտաքին սահմանների պաշտպանության գործում համագործակցությունը բարելավելու մասին էր։ Ես այստեղ ոչ մի փոփոխություն չեմ տեսնում։ «Ֆիդեսը» տեղ չունի ԵԺԿ-ում»։

Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан написал письма с извинениями европейским политикам, которые призывали исключить его партию Фидес из Европейской народной партии. Однако, но по крайней мере один из них сказал, что этого недостаточно, передает Reuters.
Тринадцать консервативных партий потребовали, чтобы партия «Фидес» была исключена из Европейской народной партии за антииммиграционную и антиевропейскую кампанию, которая сделала мишенью  президента Европейской комиссии Жана-Клода Юнкера, одного из членов ЕНП, и американского филантропа Джорджа Сороса.
ЕНП, состоящая из основных правоцентристских партий Европы,  является самой большой группой в Европейском парламенте, которая, как ожидается, сохранит этот статус на европейских выборах в мае.
Орбан попросил лидера фламандских христианских демократов Воутера Беке пересмотреть свой призыв к изгнанию «Фидес». Представитель венгерского правительства заявил, что подобные письма были отправлены лидерам 12 других партий, которые сделали подобные призывы.
«Не секрет, что существуют серьезные разногласия по вопросу миграции, защиты христианской культуры и будущего Европы», - пишет Орбан. «Также не секрет, что мы не хотим менять свою позицию по этим вопросам». «Однако я не считаю разумным разрешать такие разногласия путем исключения партии из нашей политической семьи. Поэтому я с уважением хотел бы попросить вас пересмотреть ваше предложение, если это возможно».
Орбан извинился за то, что назвал критиков «полезными идиотами». По его словам, эту фразу он позаимствовал у Ленина и хотел использовать для обозначения политики, а не отдельных политиков.
Воутер Беке заявил, что извинений недостаточно. «Речь шла об уважении европейских ценностей и улучшении сотрудничества в охране внешних границ ЕС. Я не вижу здесь никаких изменений. Фидесу нет места в EНП».