Սլովակ գործարար եւ մուլտիմիլիոնատեր Մարիան Կոչները կկանգնի դատարանի առջեւ՝ 2018թ․ փետրվարին լրագրող Յան Կուցիյակի սպանությունը պատվիրելու համար, ինչը հաստատվել է հանցանշանով, որն առայժմ չի կարող հրապարակվել՝ հայտնում է DW-ն։
Դատախազությունում հստակեցրել են, որ 55-ամյա Կոչների հանդեպ մեղադրանքն առաջադրվել է մարտի 8-ին։ «Մենք դեռեւս չենք գտել սպանության գործիքը, սակայն ունենք ապացույցներ, թե ինչ զենքի մասին է խոսքը»,- ասել է դատախազության ներկայացուցիչը, որի անունը անվտանգության նկատառումներով չի հրապարակվում։
27-ամյա Կուցիյակը եւ նրա հարսնացուն՝ Մարտինա Կուսնիրովան, հրազենից սպանվել էին Բրատիսլավայից 65 կմ հեռավորությամբ գտնվող Վելկա Մաչա գյուղի իրենց տանը։ Յան Կուցիյակը լրագրողական հետաքննություն էր անցկացնում, որպեսզի պարզի իտալական մաֆիայի եւ սլովակյան քաղաքական գործիչների միջեւ կապը։ Լրագրողի անավարտ հոդվածը տպագրվել էր նրա մահվանից հետո։
Կուցիյակը նաեւ հետաքննում էր Սլովակիայի գյուղատնտեսության զարգացման համար ԵՄ-ի կողմից տրամադրվող դոտացիաների հետ կապված խարդախ սխեմաները եւ Կոչների բազմաթիվ ընկերությունների կնքած գործարքները։ Լրագրողի սպանությունը եւ անավարտ հոդվածի հրապարակումը բողոքի ալիք էին բարձրացրել երկրում, ինչը հանգեցրել էր վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի հրաժարականին։

Словацкий бизнесмен и мультимиллионер Мариан Кочнер предстанет перед судом по обвинению в заказе убийства журналиста Яна Куцияка в феврале 2018 года. Мотивом для убийства послужило журналистское расследование, проводившееся Куциаком, что подтверждается объективной уликой, которая, однако, пока не может быть обнародована, сообщает DW.
В прокуратуре уточнили, что обвинение против 55-летнего Кочнера было выдвинуто 8 марта. «Мы пока не нашли орудие убийства, однако у нас есть доказательства того, о каком именно оружии идет речь», - сказал представитель прокуратура, имя которого не разглашается по соображениям безопасности.
27-летний Куцияк и его невеста Мартина Куснирова были застрелены у себя дома в деревне Велка Мача в 65 километрах к востоку от Братиславы. Ян Куцияк проводил журналистское расследование, чтобы выявить связи между итальянской мафией и словацкими политиками. Его неоконченная статья была опубликована после его смерти.
Куцияк также расследовал мошеннические схемы с дотациями ЕС на развитие сельского хоязйства в Словакии и сделками, заключенными многочисленными компаниями Кочнера. Убийство журналиста и посмертная публикация его статьи вызвали массовые демонстрации против правительства Словакии, которые привели к отставке премьер-министра страны Роберта Фицо.
В сентябре 2018 года полиция арестовала четверых подозреваемых, в том числе бывшую переводчицу Кочнера. Сам Кочнер на тот момент уже находился в тюрьме по делу о мошенничестве. Бывший шеф-редактор Куцияка Петер Барди в сентябре 2017 года рассказал, что Кочнер приказал следить за Куцияком и угрожал ему по телефону. Куцияк сообщил об угрозах властям, но те так и не приняли никаких мер.