Հյուսիսային Կորեայի ղեկավարությունը քննարկում է ԱՄՆ-ի հետ ապամիջուկայնացման հարցով հետագա բանակցությունների դադարեցման մասին որոշումը: Երկրի ԱԳ փոխնախարար Ցոյ Սոն Հին այս մասին հայտնել է Փհենյանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում, որին հրավիրվել էին արտասահմանյան դեսպանատների ներկայացուցիչներ եւ արտասահմանցի լրագրողներ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք [Հանոյում գագաթնաժողովի ժամանակ առաջ քաշված] ԱՄՆ պահանջներին զիջման գնալու մտադրություն չունենք՝ ինչ ձեւով էլ լինի, առավել եւս նման կարգի բանակցություններ վարելու ցանկություն»,- շեշտել է Ցոյ Սոն Հին: Երկրի ԱԳ փոխնախարարի այս ելույթը առաջին պաշտոնական հայտարարությունն է, որը գնահատել է Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի եւ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի փետրվարի 27-28-ին Վիետնամում անցկացված գագաթնաժողովի արդյունքները:
Նրա խոսքով՝ Կիմ Չեն Ընը մտադիր է առաջիկայում հանդես գալ պաշտոնական ուղերձով, որ հայտարարի Հանոյում անհաջող ավարտված գագաթնաժողովից հետո Հյուսիսային Կորեայի հետագա գործողությունների վերաբերյալ իր որոշման մասին:

Руководство КНДР рассматривает решение о приостановке дальнейших переговоров с США о денуклеаризации. Об этом сообщила заместитель министра иностранных дел Цой Сон Хи на пресс-конференции в Пхеньяне, на которую были приглашены представители иностранных посольств и зарубежные журналисты, передает ТАСС.
«У нас нет намерения идти на уступки требованиям США [выдвинутым на саммите в Ханое] в какой-бы то ни было форме, ни тем более желания вести такого рода переговоры», - подчеркнула Цой Сон Хи. Данное выступление замглавы МИД КНДР стало первым официальным заявлением представителей народной республики с оценкой итогов саммита председателя Госсовета КНДР Ким Чен Ына и президента США Дональда Трампа, прошедшего 27-28 февраля во Вьетнаме.
По словам замминистра, лидер народной республики Ким Чен Ын намерен в ближайшее время выступить с официальным обращением, чтобы заявить о своем решении о дальнейших действиях КНДР после неудачно завершившегося саммита в Ханое.