Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շարունակում է ցուցադրել Քրայսթչըրչի մզկիթների կոտորածի տեսանյութը՝ չնայած Նոր Զելանդիայի իշխանությունների քննադատությանը, հաղորդում է AFP-ն:
Էրդողանը տեսանյութը մարտի 31-ին կայանալիք տեղական իքնակառավարման ընտրությունների նախընտրական արշավի մի մասն է դարձրել:
Նա ահաբեկչությունը ներկայացնում է որպես հարձակում «Թուրքիայի եւ իսլամի վրա»:
Հիշեցնենք, որ ահաբեկչության հետեւանքով մահացել է 50 մարդ: Հրաձիգը մանիֆեստ էր թողել, որում Էրդողանին եւ Մերկելին սպանելու կոչեր էր անում, ինչպես նաեւ հիշատակել էր Ստամբուլում Սուրբ Սոֆիայի տաճարը, որը վերածվել էր մզկիթի, իսկ այժմ թանգարան է դարձել: Բացի այդ նա Facebook-ի ուղիղ եթերում հեռարձակել էր մզկիթներում հրաձգությունը: Հենց այդ տեսանյութն էլ Էրդողանն օգտագործում է:
Նոր Զելանդիայի վարչապետ Ուինսթոն Փիթերսը հայտարարել է, որ այդ ահաբեկչության քաղաքականացումը վտանգի տակ է դնում Նոր Զելանդիայի  բնակիչների եւ արտասահմանում մեր ազգի ապագան եւ անվտանգությունը եւ դա բացարձակապես անարդար է»:
Հյուսիսարեւմտյան Էսքիշեհիր քաղաքի հանրահավաքում Էրդողանը նորից ցուցադրել էր տեսանյութը եւ այսպես կոչված մանիֆեստը՝ ընդդիմադիր Ժողովրդական  հանրապետական կուսակցության առաջնորդ    Քեմալ Կիլիչդարօղլուի քննադատության համար, որը զգուշացնում էր «իսլամական աշխարհում արմատացած ահաբեկչության մասին»:
Նոր Զելանդիայի իշխանությունները արագ միջոցներ էին ձեռնարկել  մզկիթներում հրաձգության տեսանյութի տարածումը կանխելու համար՝ զգուշացնելով, որ ցանկացածն, ով կկիսվի նկարահանված նյութով, դատական հետապնդման կենթարկվի:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган  продолжает демонстрировать видеозапись  бойни в мечетях  в Крайстчерче, несмотря на критику со стороны властей Новой Зеландии, передает AFP.
Эрдоган сделал видеоролик частью предвыборной кампании в Органы местного самоуправления, которые должны состояться 31 марта. Он представляет этот теракт как нападение на «Турцию и ислам».
Напомним, что в результате теракта погибли 50 человек. Стрелок оставил «манифест», в котором призывал к убийству Эрдогана и Меркель, а также упомянул собор Святой Софии в Стамбуле, который был превращен в мечеть, а ныне стал музеем. Кроме того, он транслировал в прямом эфире на Facebook расстрел в мечетях. Именно это видео и использует Эрдоган.
Вице-премьер Новой Зеландии Уинстон Питерс заявил, что политизация этого теракта «ставит под угрозу будущее и безопасность жителей Новой Зеландии и нашего народа за рубежом, и это абсолютно несправедливо».
На митинге в северо-западном городе Эскишехир Эрдоган снова показал видео и так называемый «манифест» для нападок  лидера оппозиционной Народной республиканской партии Кемала Киличдароглу, который предостерегал от «терроризма, укоренившегося в исламском мире».
Власти Новой Зеландии быстро предприняли попытку остановить распространение видео о стрельбе в мечетях, предупредив, что любой, кто поделится отснятым материалом, подвергся судебному преследованию.
«Известия»: В Ингушетии по подозрению в пособничестве ИГИЛ задержан чемпион мира по джиу-джитсу
Как сообщили в ФСБ «Известиям», чемпион мира поддерживал связь с находившимися в розыске членами ИГИЛ и оказывал им содействие в их преступных действиях...