Իտալիան եւ Չինաստանը ցանկանում են վերակենդանացնել հնագույն Մետաքսի ճանապարհի ոգին՝ խորացնելով իրենց առեւտրային եւ ներդրումային կապերը, ուրբաթ հայտարարել է Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը Հռոմ ուղեւորության ժամանակ, հայտնում է MIGnews-ը:
Սին մտադիր է շաբաթ համաձայնագիր ստորագրել, որի համաձայն՝ Իտալիան կդառնա Յոթ խոշորագույն արդյունաբերական զարգացած երկրների խմբի առաջին անդամը, որոնք միանում են չինական «Belt and Road»(BRI) ենթակառուցվածքային նախագծին:
«Մենք ցանկանում ենք վերակենդանացնել հնագույն Մետաքսի ճանապարհը, որպեսզի բարելավենք մարդկության առաջընթացի արգասիքների փոխանակումը»,- ասել է Սին Իտալիայի նախագահ Սերջո Մատարելայի հետ բանակցություններից հետո:
Թարգմանչի միջոցով ելույթ ունեցող Սին ասել է, որ 2 երկրները պետք է ընդլայնեն համագործակցությունը ենթակառուցվածքների, նավահանգիստների, լոգիստիկայի եւ ծովային տրանսպորտի ոլորտներում:

Italy and China intend to revive the spirit of the ancient Silk Road, deepening their trade and investment ties, Chinese President Xi Jinping said on Friday during a trip to Rome.
On Saturday, Xi intends to sign an agreement according to which Italy will become the first member of the Group of Seven largest industrialized countries to join the Chinese infrastructure project Belt and Road (BRI), Reuters reported.
“We want to revitalize the ancient Silk Road in order to better share the fruits of humanity’s progress,” Xi said following talks with Italian President Sergio Mattarella.
Xi said that both countries should expand cooperation in infrastructure, ports, logistics and maritime transport.