Բուլղարիայի արդարադատության նախարար Ցեցկա Ցաչեւան հրաժարական է տվել այն բանից հետո, երբ ԶԼՄ-ները գրել են նրան եւ իշխող «Գերբ» կուսակցության երեք այլ անդամներին պատկանող էլիտար առանձնատների մասին, որոնց գները շուկայականից ցածր են եղել՝ հայտնում է Reuters-ը։
Ընդ որում, Ցաչեւան ինքը հերքել է իր կողմից օրենքի խախտումները եւ հայտարարել է, որ դիմել է հակակոռուպցիոն հանձնաժողովին՝ խնդրելով հետաքննել այն պայմանները, որոնցով ինքը Սոֆիայում անցյալ տարի գնել է անշարժ գույքը։
Երկրի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը շաբաթ օրը նախարարի հետ հանդիպելուց հետո ընդունել է նրա հրաժարականը։
«Կողմերը քննարկել են անշարժ գույքի նրա անվան հետ կապված գործարքը։ Նախարար Ցաչեւան ասել է վարչապետին, որ հրաժարական է տալիս եւ չի ուզում, որ լարվածությունը ազդի կառավարության աշխատանքի վրա»,- ասվում է կառավարության մամուլի հաղորդագրությունում։

Министр юстиции Болгарии Цецка Цачева ушла в отставку после того, как СМИ написали о принадлежащих ей ее и трем другим членам правящей партии «Герб» элитных особняков, цены на которые были ниже рыночных, сообщает Reuters.
При этом сама Цачева отвергает обвинения в нарушениях закона и заявила, что  обратилась к антикоррупционной комиссии с просьбой расследовать условия, на которых она купила недвижимость в Софии в прошлом году.
Премьер-министр страны Бойко Борисов принял ее отставку после встречи с министром ранее, в субботу.
«Стороны обсудили сделку по недвижимости, связанную с ее именем. Министр Цачева сказала премьер-министру, что уходит в отставку и не хочет, чтобы нпряжение воздействовало на работу правительства», - отмечается в распространенном сообщении пресс-службы правительства.