ԱՄՆ այցի ընթացքում այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Դեյվիդ Բեյլի հետ։ Այս մասին իրե ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միջազգային անվտանգության ապահովմանն ու խաղաղապահությանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային իրադրությանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադառնալով միջազգային խաղարար առաքելություններին հայ խաղաղապահների մասնակցությանը, Դավիթ Տոնոյանը կարևորել է ԱՄՆ Գլոբալ խաղաղապահության ուղված գործողությունների նախաձեռնության (GPOI) ծրագրի շրջանակներում իրականացվող աջակցությունը ու դրա շարունակական բնույթը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զրուցակցին իրազեկել է Սիրիայում իրականացվող հումանիտար առաքելության որոշ մանրամասների մասին:

Министр обороны Армении Давид Тоноян в рамках визита в США встретился с заместителем помощника госсекретаря США по политическим вопросам Дэвидом Бэйлом. Об этом на своей странице в Facebook 29 марта написал пресс-секретарь Министерства обороны Арцрун Ованнисян.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с обеспечением международной безопасности и миротворчества, а также региональные вопросы.
Говоря об участии армянских миротворцев в международных миротворческих операциях, Давид Тоноян подчеркнул поддержку США в рамках программы «Инициативы глобальных миротворческих операций» (GPOI).
В ходе встречи обсуждались также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Министр обороны Армении проинформировал собеседника о некоторых деталях гуманитарной миссии в Сирии.