Բրիտանական խորհրդարանի Համայնքների պալատի պաշտպանության կոմիտեն հրապարակել է զեկույց, որում Փոքր եւ միջին հեռահարության հրթիռների ոչնչացման պայմանագրի դադարեցման պատասխանատվությունը դրել է Ռուսաստանի վրա, տեղեկացնում է BBC-ն։
Պատգամավորները եկել են այն եզրահանգման, որ ՓՄՀՀՊ-ն պահպանելն ամենայն հավանականությամբ չի հաջողվի, քանի որ Ռուսաստանը հրաժարվում է վերադառնալ համաձայնագրի պայմանների կատարմանը։ Հետեւաբար, ՆԱՏՕ-ին անհրաժեշտ է գտնել «Մոսկվայի գործողություններին այնպես պատասխանելու միջոց, որպեսզի դա համապատասխանի դաշինքի անդամ երկրների գերակայություններին»։
Պատգամավորները նաեւ գործընկերներին խորհուրդ են տալիս հրապարակավ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստում ներկայացնել ապացույցներ, որ Ռուսաստանը նորից շարք է մտցրել հրթիռներ, ինչը ՆԱՏՕ-ն որակել է որպես ՓՄՀՀՊ խախտում։
«Բրիտանիան պայմանագրի մաս չի կազմել, բայց, ինչպես եւ ՆԱՏՕ մյուս անդամները, մենք պետք է դիտարկենք Ռուսաստանի կողմից Արեւմտյան Եվրոպային սպառնացող եւ ԱՄՆ-ի ու ՆԱՏՕ մյուս անդամների միջեւ կապերը խախտող հրթիռների շարք մտցնելու հետեւանքները»,- ասել է պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Ջուլիան Լյուիսը։
Զեկույցում հիշատակվում է ավելի վաղ ԱՄՆ հնչեցրած թեզն այն մասին, որ Ռուսաստանը ստեղծել է 9M729 հրթիռը «Իսկանդեր Մ» համալիրի համար, որի հեռահարությունը գերազանցում է պայմանագրով նախատեսված 500 կիլոմետր սահմանափակումը։

The Defense Committee of the House of Commons of the UK Parliament published a report and placed responsibility on Russia for the suspension of the INF treaty, Forces reported.
According to MPs, they will not be able to keep the INF Treaty, since Russia refuses to fulfill the terms of the agreement. Consequently, NATO needs to find a way to respond to Moscow’s actions in a way that meets the priorities of the member states of the alliance.
Julian Lewis, chair of the Defense Committee, said the European continent is "less safe as a result of the Russian decision to develop missiles in contravention of the INF Treaty”.
"The UK was not a party to this treaty but, like all other NATO members, we must consider the implications of Russian deployment - once again - of missiles designed to threaten Western Europe and decouple the United States from the rest of NATO in a crisis," he added.
The report mentions US thesis that Russia has developed a 9M729 missile for the Iskander M complex, the range of which exceeds the 500-kilometer limit set by the treaty.