Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը, որը գլխավորում է իշխող Nur Otan կուսակցությունը, վերջինիս կոչ է արել անհապաղ համագումար անցկացնել եւ նախագահական ընտրություններրին մասնակցելու համար թեկնածու առաջադրել, հաղորդում է Նազարբաեւի մամուլի ծառայությունը:
Գրեթե 30 տարի Ղազախստանը գլխավորող Նուրսուլթան Նազարբաեւը մարտի 20-ին հրաժարական էր տվել:
Պետության ղեկավար է դարձել Կասիմ Ժոմարտ Տոկաեւը, ով մինչ այդ Երկրի խորհրդարանի Սենատի (վերին պալատի) նախագահն էր: Նախագահի լիազորությունների ժամկետն ավարտվում է 2020-ին: Երեքշաբթի Տոկաեւը հայտարարել էր, որ հանրապետության նախագահի արտահերթ ընտրությունները տեղի կունենան հունիսի 9-ին:
«Երեկ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաեւը, օգտագործելով իր օրինական իրավունքը, Ղազախստանի նախագահի արտահերթ ընտրությունների անցկացման մասին հրաման էր ստորագրել: Դրանք անհրաժեշտ են իշխանության լեգիտիմության հետագա ամրապնդման եւ երկրում կայունության ապահովման համար: Այժմ մեզ պետք է կուսակցության համագումար անցկացնել, որտեղ երկրի նախագահի առաջիկա ընտրություններին պետք է թեկնածուի առաջադրենք», - ասել է Նազարբաեւը, որին մեջբերում է մամուլի ծառայությունը:
Առաջին նախագահի խոսքով, կուսակցական վարչակազմը պետք է անհապաղ կատարի բոլոր անհրաժեշտ աշխատանքները համագումարի նախապատրաստման համար:

The first president of Kazakhstan, Nursultan Nazarbayev, who heads Nur Otan party, urged to hold a congress and nominate a candidate to participate in the presidential elections, Nazarbayev’s press service reported.
Nazarbayev, who led Kazakhstan for nearly thirty years, resigned as president on March 20. The head of state now is Kassym-Jomart Tokayev, who had previously been the chair of the senate. Early presidential elections will be held on June 9.
On April 9, Kassym-Jomart Tokayev signed a decree on holding snap presidential elections in Kazakhstan.
According to Nazarbayev, a party congress should be held to nominate a candidate for the upcoming presidential elections
According to the first president, the party apparatus must promptly carry out all the necessary work to prepare the congress.