ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հինգշաբթի Վաշինգտոնում Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինի հետ հանդիպմանը հայտարարել է Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի լավ հարաբերությունների մասին, եւ որ պատրաստ է նրա հետ երկխոսությանը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան մամուլի ծառայությանը:
«Նախագահ Թրամփը եւ նախագահ Մունը քննարկել են մեր երկու երկրների փոխադարձ նպատակները Հյուսիսային Կորեայի վերջնական, ամբողջությամբ ստուգման ենթակա ապամիջուկայնացման վերաբերյալ, ինչպես նաեւ Հանոյի գագաթնաժողովից հետո Հյուսիսային Կորեայի առաջմղման ճանապարհները: Նախագահ Թրամփը հաստատել է, որ Հյուսիսային Կորեայի նախագահ Կիմ Չեն Ընի հետ շատ լավ հարաբերություններ ունի, եւ նշել, որ նրա հետ երկխոսության դուռը բաց է»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Երկու առաջնորդները հաստատել են Հյուսիսային Կորեայի հետ կապված հարցերում սերտ համակարգման եւ համագործակցության կարեւորությունը, ինչպես նաեւ քննարկել են տնտեսության մեջ երկկողմ համագործակցության հարցեր:
ԱՄՆ-Հյուսիսային Կորեա առաջին գագաթնաժողովը տեղի է ունեցել 2018 թվականի հունիսին Սինգապուրում, երկրորդը՝ 2019-ի փետրվարին Հանոյում: Կողմերին առայժմ չի հաջողվել համաձայնության գալ ապամիջուկայնացման համաձայնագիր կնքելու եւ Կորեական թերակղզու անվտանգության երաշխիքների շուրջ:

US President Donald Trump on Thursday during a meeting in Washington with South Korean President Moon Jae-in stated that he has good relations with North Korean leader Kim Jong-un and that he is ready for dialogue with him, White House press service reported.
“President Trump and President Moon have made clear that North Korea should follow through on its commitment to final, fully verified denuclearization,” the source noted.
Moon, in his turn, said he does not view the Hanoi summit as a failure, but part of a longer "process" towards denuclearization. Trump described his relationship with Kim as "very strong."
Both leaders reaffirmed the importance of continuing close coordination and cooperation on North Korea, and also discussed issues of bilateral cooperation in the economy.
The first US-North Korean summit was held in Singapore in June 2018, and the second in February 2019 in Hanoi. The parties have so far failed to agree on a deal on denuclearization and security guarantees on the Korean peninsula.