Արգենտինայի եւ Հայաստանի միջեւ կնքված նոր համաձայնագիրը արձակուրդների եւ աշխատանքային գործունեության մասին շատ կարեւոր փաստաթուղթ է եւ քայլ առաջ մեր երկկողմ հարաբերությունները լավ մակարդակի բարձրացնելու համար։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանում Արգենտինայի դեսպան Գոնսալո Ուրիոլաբեյթիան։
Համաձայնագիրն ապրիլի 15-ին արժանացել է Հայաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հավանությանը։ Հայաստանի եւ Արգենտինայի 18-38 տարեկան քաղաքացիները կկարողանան օգտվել այս համաձայնագրի ընձեռած հնարավորություններից. այդ երկրների երիտասարդները կկարողանան այցելել միմյանց երկրներ՝ կարճաժամկետ բնակության նպատակով։
«Մենք Հայաստանի հետ անվիզա ռեժիմ ունենք, բայց այն վերաբերում է միայն զբոսաշրջությանը։ Այս դեպքում մենք ընդլայնում ենք հայերի կեցության ժամանակն Արգենտինայում եւ հակառակը։ Այս գործիքը շատ կօգնի հարաբերությունների զարգացմանը, որովհետեւ շատ երիտասարդ հայեր, որոնք ցանկանում են նոր փորձ ձեռք բերել, կարող են այցելել Արգենտինա եւ սովորել այնտեղ։ Սա հիանալի հնարավորություն է, քանի որ կրթությունը՝ լինի միջնակարգ դպրոց, թե համալսարան, մեր երկրում անվճար է»,- պարզաբանել է նա։
Բայց դեսպանը կարծում է, որ զբոսաշրջիկների հոսքը Հայաստանից Արգենտինա եւ հակառակը՝ լուրջ փոփոխությունների կենթարկվի, քանի որ հայերի եւ արգենտինացիների հետաքրքրությունը մնում է նույնը։ Համաձայնագիրն օգտակար կլինի, որպեսզի երիտասարդները կարողանան ավելին անել, քան պարզապես զբոսաշրջային այցելությունը։
Գոնսալո Ուրիոլաբեյթիան կարծում է, որ երկու երկրները կարող են մեծացնել երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը, որն անցած տարի կազմել է 8 մլն դոլար։ Նա ընդգծել է, որ Արգենտինան Հայաստանում խոշոր ներդրողներից մեկն է, եւ երկրներն աշխատում են նաեւ գյուղատնտեսության ու այլ ոլորտներում։

Соглашение между Аргентиной и Арменией об отпусках и трудовой деятельности является очень важным документом и шагом вперед для повышения очень хорошего уровня наших двусторонних отношений. Об этом в беседе с Новости Армении- NEWS.am заявил посол Аргентины в Армении Гонсало Урриолабейтия.
Соглашение было одобрено постоянной комиссией парламента Армении по внешним отношениям 15 апреля. Граждане Армении и Аргентины в возрасте от 18 до 38 лет смогут воспользоваться возможностями данного соглашения, которое даст молодежи этих стран возможность посещать страны друг друга с целью краткосрочного проживания.
«У нас есть безвизовый режим с Арменией, но он касается только поездок с целью туризма. В этом случае мы расширяем границы пребывания армян в Аргентине и наоборот. Этот инструмент очень поможет в развитии отношений, потому что многие молодые армяне, которые хотят получить новый опыт, могут посетить Аргентину и учиться там. Это отличный шанс, поскольку образование, будь то средняя школа или университет, в нашей стране бесплатное», - пояснил он.
Однако, посол не считает, что поток туристов из Армении в Аргентину и наоборот, претерпит сильные изменения, поскольку интерес армян и аргентинцев остается прежним. Соглашение будет полезно для того, чтобы молодые люди смогли сделать нечто большее, чем просто туристический визит.
Гонсало Урриолабейтия считает, что обе страны могут увеличить товарооборот между двумя странами, который в прошлом году составил 8 миллионов долларов. Он подчеркнул, что Аргентина является одним из крупнейших инвесторов в Армении, и страны также работают в области сельского хозяйства и других областях.