Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանն  անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հնչեցրած հայտարարություններին՝ կապված հակամենաշնորհային պայքարի եւ դրա արդյունքների հետ:
«Փաշինյանի հակամենաշնորհային պայքարը եւ դրա արդյունքները
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 20-ի երեկոյան facebook-յան օգտատերերի հարցերին պատասխանելիս` նախաբանով հանդես եկավ: Հաշվետվություն ներկայացրեց, թե ինչ է կատարել իր անցյալ տարվա խոստումներից... Հատուկ կուզենամ անդրադառնալ 8-րդ՝ մենաշնորհների դեմ պայքարելու մասին կետին... Պարոն Փաշինյանը հայտարարեց, որ այդ կետն ամբողջությամբ կատարված է. չկա մենաշնորհ բենզինի, շաքարավազի եւ բանանի շուկաներում...
ՀՀԿ-ի կառավարման տարիներին ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, օրինակ՝ Վրաստանում համապատասխան ապրաքների գների ցածր լինելը հայաստանյան շուկայի հետ բացատրում էր Հայաստանում մենաշնորհների առկայության պատճառով... Ինքս, տնտեսագետ չլինելով, համաձայն եմ եղել պարոն Փաշինյանի հետ, քանի որ մենաշնորհի առկայությունը որեւէ բնագավառում բերում է մրցակցության բացակայությանը, որի արդյունքում էլ մոնոպոլիստը համապատասխան ապրանքի գինը սահմանում էր ըստ իր ցանկության... Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէր, որ շաքարավազի շուկայում "թագավորում" էր եւ ըստ պարոն Փաշինյանի կառավարության նիստում հրապարակած վերջին տվյալների, շարունակում է "թագավորել" (մինչեւ հիմա շուկայի 75 տոկոսը գնտվում նրա վերահսկողության տակ) Սամվել Ալեքսանյանը, բենզինի շուկայում՝ Բարսեղ Բեգլարյանը, իսկ բանանի շուկայում՝ Միհրան Պողոսյանը... Հասարակության համար մենաշնորհների դեմ պայքարի գլխավոր շոշափելի արդյունքը համապատասխան ապրանքների գների նվազումը պետք է լիներ... Սակայն, բացի բանանից, որի գինը նվազեց 2018 թ-ի ամռանը եւ որը կրում էր սեզոնային բնույթ եւ կտրուկ բարձրացավ 2018-19 թթ-ի սահմանագլխին, ինչպես նաեւ որոշ ժամանակով բենզինի գների նվազումը, որը կրկին բարձրացավ, մոնոպոլիստի գրպանի հաշվին գների նվազում տեղի չի ունեցել...
Ինձ համար` որպես ՀՀ քաղաքացի, մենաշնորհների դեմ պայքարի գլխավոր արդյունքը պետք է լիներ համապատասխան ապրանքների գների նվազումը, որը ոչ միայն տեղի չի ունեցել, այլեւ հետհեղափոխական շրջանում որոշ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գներն ընդհանրապես աճ են գրանցել... Ինչպես հեղափոխությունից առաջ, այնպես էլ հիմա Գյումրիից 60 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող վրացական Նինոծմինդայում շաքարավազը, կարագը, բենզինը, գյուղմթերքները եւ շատ այլ ապրանքներ բավական էժան են, քան Գյումրիում եւ, ընդհանարապես, Հայաստանում...
Ինձ եւ հազարավոր քաղաքացիների համար որեւէ արժեք չունի մոնոպոլիաների դեմ պայքարի պարոն Փաշինյանի մատնանշած արդյունքները, եթե ես դա չեմ զգացել իմ գրպանի վրա... Պարոն վարչապետի "հակամենաշնորհային" հայտարարությունից կարելի է ենթադրել, որ մենաշնորհների դեմ պայքարը հիմնականում ավարտվել է, բայց հասարակությունը, ինչպես ես նշեցի, այն իր գրպանի վրա չի զգացել եւ չի էլ զգալու...
Հ.Գ. Որքան նկատում եմ, ներկայիս իշխանությունն ընդօրինակել է նախորդների "գիծը"՝ առանց կոնկրետ ապացույցների ինչ-որ թվերով խոսել ժողովրդի հետ՝ փորձելով վերջինիս ապացուցել, որ եթե նրանք դրականը չեն զգացել, ապա դա իշխանությունների խնդիրը չէ...

Политолог Гагик Гамбарян прокомментировал заявления премьер-министра Никола Пашиняна о борьбе с монополиями и ее результатами, с которыми он выступил накануне в прямом эфире в соцсети Facebook.
В частности, он написал:
«Антимонопольная борьба Пашиняна и ее результаты
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопросы пользователей facebook 20 апреля, выступил с предисловием. Представил отчет о том, что он сделал из своих прошлогодних обещаний.... Особо хочу затронуть 8-ой пункт о о борьбе с монополиями... Господин Пашинян заявил, что этот пункт полностью выполнен: нет монополии на рынках бензина, сахарного песка и банана...
В годы управления РПА оппозиционный депутат Никол Пашинян, например, объяснял низкие по сравнению с армянским рынком цены на соответствующие товары в Грузии наличием монополий в Армении... Я сам, не являясь экономистом, был согласен с господином Пашиняном, так как наличие монополии в какой-либо отрасли приводит к отсутствию конкуренции, в результате чего монополист устанавливает цену на соответствующий товар по собственному желанию... Ни для кого не являлось секретом, что на рынке сахарного песка «царствовал», и по последним данным, обнародованным на заседании правительства господина Пашиняна, продолжает «царствовать» (75 процентов рынка до сих пор находится под его контролем) Самвел Алексанян, на рынке бензина  - Барсег Бегларян, а на рынке банана  - Мигран Погосян... Главным ощутимым результатом в борьбе с монополиями для общества должно было стать понижение цен на соответствующие товары... Однако, кроме банана, цена на который понизилась летом 2018 года и которая носит сезонный характер и резко выросла в промежутке 2018-19 гг., а также понижение цены на бензин на некоторое время, которая вновь выросла, за счет кармана монополиста не произошло понижения цен...
Для меня, как для гражданина Армении, главным результатом борьбы с монополиями должно было стать понижение цен на соответствующие товары, чего не только не произошло, но и в постреволюционный период был вообще зафиксирован рост на цены товаров первой необходимости... Как до революции, так и сейчас на расстоянии 60 км от Гюмри, в Ниноцминде, сахарный песок, масло, бензин, сельхозпродукты и многие другие товары достаточно дешевы, чем в Гюмри и вообще в Армении...
Для меня и тысяч граждан не имеют какой-либо ценности результаты борьбы с монополиями, отмеченные господином Пашиняном, если я не почувствовал этого на собственном кармане... Из «антимонопольного» заявления господина Пашиняна можно предположить, что борьба с монополиями в основном завершена, однако общество, как я отметил, не почувствовал и не почувствует этого на собственном кармане...
P.S.: Как я заметил, нынешние власти переняли «линию» прежних по беседам с народом с какими-то цифрами без конкретных доказательств, пытаясь доказать последнему, что если они не почувствовали положительного, то это не проблема властей...».