Չինաստանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ քաղաքականությունը սպառնում է Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության գոյությանը՝ շարադրելով ԱՀԿ-ի «բարեփոխման առաջարկին» ուղղված մի շարք պահանջներ՝ հայտնում է Reuters-ը։
Փաստաթղթում Չինաստանը չի նշում ԱՄՆ-ին, սակայն վկայակոչում է ԱՀԿ վճռաբեկ դատավորների նշանակման բլոկին եւ ալյումինի, պողպատի ու ավտոմեքենաների վրա մաքսատուրքերի սահմանմանը՝ «ազգային անվտանգության» դրդապատճառներով։ Այս քաղաքականությունը միանշանակ կապված է Վաշինգտոնի հետ։
Փաստաթուղթը հրապարակվել է Չինաստանի եւ ԱՄն-ի միջեւ լարվածության ուժեղացման պահին։
Մայիսի 13-ին Պեկինը հայտարարել է, որ կավելացնի ամերիկյան ապրանքների մաքսատուրքերը՝ անտեսելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախազգուշացումները, թե Պեկինը, չինական ապրանքների մաքսատուրքերի 200 մլրդ դոլարով ավելացնելու հետ կապված, չպետք է պատասխան միջոցներ կիրառի։
Փաստաթղթում Չինաստանը հայտարարել է, որ ԱՀԿ «որոշակի անդամը» ինքնակամ եւ առանց ԱՀԿ-ի թույլտվության միակողմանի առեւտրային արգելքներ եւ տուրքեր է սահմանել։
Չինաստանը հայտարարել է, որ ԱՀԿ-ն անթերի չէ, սակայն առեւտրի եւ ներդրումների լիբերալացման եւ համագործակցության առավել ցանկալի խողովակ է գլոբալ առումով։
Պեկինը համարում է, որ բարեփոխումը պետք է ընդգրկի որոշակի գործողությունների չորս ոլորտ, այդ թվում՝ ԱՀԿ-ի գոյությանը սպառնացող հանապազօրյա եւ ահետաձգելի հարցերի լուծումը», գլոբալ տնտեսական կառավարման մեջ դրա արդիականացման բարձրացումը, օպերացիոն արդյունավետության բարձրացումը եւ բազմակողմանի առեւտրային համակարգի հասանելիության բարձրացումը։

Китай заявил, что политика США угрожает существованию Всемирной торговой организации, излагая ряд претензий к «предложению о реформе» ВТО, передает Reuters.
В документе Китай не называет США, но ссылается на блок по назначению апелляционных судей ВТО и  введение тарифов из соображений «национальной безопасности» на алюминий, сталь и автомобили - политика, однозначно связанная с Вашингтоном.
Документ был опубликован  в момент усиления напряжения между Китаем и США.
13 мая Пекин заявил, что введет повысит пошлины на импорт американских товаров, игнорируя предупреждение президента США Дональда Трампа о том, что Пекину не следует предпринимать ответные меры в связи с повышением пошлин на китайский импорт  на 200 миллиардов долларов.
В документе Китай заявил, что «определенный член» ВТО в одностороннем порядке установил торговые барьеры и ввел пошлины на импорт произвольным образом и без разрешения ВТО.
«Злоупотребление национальной безопасностью, односторонние меры, несовместимые с правилами ВТО, а также злоупотребление существующими мерами по защите торговли серьезно повредили основанный на правилах свободный и открытый порядок международной торговли», - говорится в документе ВТО Китая.
«Более того, такая практика негативно сказалась на интересах членов ВТО, особенно развивающихся стран-членов, и подорвала авторитет и эффективность ВТО. В результате Организация сталкивается с беспрецедентным экзистенциальным кризисом».
Китай заявил, что ВТО не безупречна, но является наиболее желательным каналом для либерализации и содействия торговле и инвестициям в глобальном масштабе.
Пекин считает, что  реформа должна охватывать четыре области конкретных действий, в том числе «решение насущных и неотложных вопросов, угрожающих существованию ВТО»; повышение ее актуальности в глобальном экономическом управлении; повышениеоперационной эффективности и повышение открытости многосторонней торговой системы.