Վերջին շրջանում լավատեսություն է ներշնչում Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ բարձր մակարդակով հանդիպումների դինամիկան: Այս մասին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նրա խոսքով՝ «միմյանց փոխընկալման նոր, ավելի պատասխանատու, կառուցողական մատրիցայի» կառուցման հաջողության կարեւոր նախադրյալ է տարբեր մակարդակներում՝ ամենաբարձրց մինչեւ աշխատանքային, վստահելի երկխոսության ստեղծումը:
«Այն, որ վերջին 2 շաբաթում մենք արդեն երկրորդ անգամ ենք հանդիպում որոշակի լավատեսություն է ներշնչում»,- ասել է Լավրովը:
Նա նաեւ հայտարարել է, որ հույս ունի Պոմպեոյի հետ բանակցություններում մանրամասն քննարկել այն թեմաները, որոնց անդրադարձ է եղել Ֆինլանդիայում իրենց բանակցությունների ժամանակ:
«Մենք բոլորովին վերջերս՝ մայիսի 6-ին, շփվեցինք Ֆինլանդիայում՝ Արկտիկական խորհրդի շրջանակում: Այնտեղ տեղի ունեցավ կարծիքների արդյունավետ փոխանակում միջազգային հրատապ խնդիրների, մի շարք երկկողմ թեմաների շուրջ: Հույս ունեմ, որ այսօր հնարավորություն կընձեռվի դրանց քննարկումը շարունակելու առավել մանրամասն»,- հավելել է նա:

Динамика встреч между Россией и США на высоком уровне в последнее время вселяет оптимизм. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на встрече с госсекретарем США Майком Помпео, передает РИА Новости
По его словам, важной предпосылкой успеха в выстраивании «новой, более ответственной, конструктивной матрицы взаимного восприятия друг друга» является построение доверительного диалога на различных уровнях, от самого высокого до рабочего.
«То, что мы встречаемся за последние две недели уже второй раз, вселяет определенный оптимизм», - сказал Лавров.
Он также заявил, что рассчитывает на переговорах с Помпео продолжить детально обсуждать темы, затронутые в ходе их переговоров в Финляндии.
«Мы совсем недавно, 6 мая, общались в Финляндии «на полях» Арктического совета. Там состоялся продуктивный обмен мнениями по актуальным международным проблемам, по ряду двусторонних тем. Рассчитываю, что сегодня будет возможность продолжить их обсуждение в более детальном ключе», - добавил он.