Հայաստանի միջնակարգ մասնագիտական հաստատությունների սովորողները կարող են բանակում ծառայության տարկետում ստանալ մինչեւ ուսման ավարտը։ Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստում, «Զինծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ, մայիսի 30-ին ասել է պաշտպանության փոխնախարար, հիմնական զեկուցող Գաբրիել Բալայանը։
Բացի այդ, օրենքն ընդունելու դեպքում կստեղծվի ավագ ենթասպաների ներգրավման հնարավորություն որպես սպաների համար «Հասանելի եւ երկարաժամկետ հիփոթեքային վարկավորման» ծրագրի շահառուներ։
«Օրինագծի մեկ այլ դրույթ է պայմանագրային ծառայության մեջ մտնել ցանկացողների տարիքի բարձրացումը մինչեւ 40 տարեկան՝ ներկա 36-ի փոխարեն»,- ընդգծել է պաշտոնյան։ Բացի այդ, ինչպես նշել է փոխնախարարը, բավարարվել է մինչեւ 45 տարեկան պայմանագրային ծառայության մտնելու հնարավորության առաջարկությունը որոշակի զինվորական մասնագիտությունների համար։
Բալայանը նաեւ նշել է, որ եղբայրներին բանակ միաժամանակ զորակոչելու դեպքում վիճակահանությանը կարող է մասնակցել միայն նրանցից մեկը, իսկ մյուսը կզորակոչվի նույն զորամաս։ «Զինակոչիկը, որի եղբայրը արդեն ծառայության մեջ է, կարող է զորակոչվել նույն զորամաս, եթե նա համապատասխանում է ծառայության պայմաններին այդ զորամասում»,- պարզաբանել է Գաբրիել Բալայանը։
Նա նաեւ առաջարկել է կրճատել ծառայության ժամկետը երեքից երկուսի «Պատիվ ունեմ» ծրագրով, որը գործում է այն զինծառայողների համար, որոնք ժամկետային ծառայություն են անցնում։

Учащиеся средних специальных учебных заведений Армении смогут получить отсрочку от службы в армии до окончания учебы. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения законопроекта о внесении дополнения и изменений в закон «О воинской службе и статусе военнослужащих» заявил 30 мая заместитель министра обороны, основной докладчик Габриел Балаян.
Кроме того, в случае принятия закона будет создана возможность вовлечения старших прапорщиков в качестве бенефициаров в программу «Доступное и долгосрочное ипотечное кредитование» для офицеров.
«Другим положением законопроекта является повышение возраста для желающих поступить на контрактную службу до 40 лет, вместо нынешних 36», - подчеркнул чиновник. Помимо этого, как отметил замминистра, было удовлетворено предложение о продлении возможности поступления на контрактную службу до 45 лет для определенных воинских специальностей.
Балаян также добавил, что в случае единовременного призыва братьев в армию, в жеребьевке может участвовать лишь один из них, а другой будет призван в ту же воинскую часть. «Призывник, брат которого уже находится на службе, может быть призван в ту же воинскую часть, если он соответствует условиям службы в данной воинской части», - пояснил Габриел Балаян.
Он также предложил сократить срок службы по программе «Честь имею», которая действует для военнослужащих, проходящих срочную службу, с трех до двух лет.