«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանն առաջարկում է նոր սակագներ ու նորմեր սահմանել աղբը թափելու եւ վերամշակելու համար:
Տվյալ առաջարկով պատգամավորը հանդես է եկել ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ, որի ընթացքում քննարկվել է «Աղբահանության եւ սանիտարական մաքրման մասին» օրենքում, ինչպես նաեւ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի փաթեթը:
Նրա խոսքով՝ առաջարկվում է վճարում սահմանել ոչ բնակելի տարածքներում, այդ թվում՝ հասարակական եւ արտադրական շենքերում եւ շինություններում աղբահանության համար՝ ըստ շինության ընդհանուր տարածքի եւ հետեւյալ դրույքաչափերով.
- շինությունների եւ շենքերի համար, որտեղ կա հանրային սննդի եւ բնակչության կենցաղային սպասարկում եւ առեւտուր է իրականացվում, մինչեւ 1 քմ մակերեսի համար՝ 50-100 դրամ,
- 30-70 դրամ 1 քմ մակերեսի համար հյուրանոցների, հյուրանոցային ծառայություններ մատակարարողների եւ նմանատիպ շենք-շինությունների, ինչպես նաեւ բժշկական ծառայությունների, օդանավակայանների, երկաթգծի կայարանների եւ ավտովակայանների տրամադրման համար նախատեսված շինությունների համար,
- արտադրական նշանակություն ունեցող շենք-շինությունների համար՝ 1 քմ մակերեսով՝ 20-50 դրամ,
- վարչական շենք-շինությունների, ֆինանսական կազմակերպությունների, տարբեր տեսակի գրասենյակների համար՝ 1 քմ մակերեսով՝ 5-20 դրամ,
- հասարակական շենք-շինությունների, կրթական, սպորտային եւ մշակութային նշանակության շենքերի համար՝ 1 քմ մակերեսով՝ 3-15 դրամ
- այլ շենք-շինությունների համար, որտեղ տարբեր տեսակի գործունեություն է իրականացվում՝ եւս 1 քմ մակերեսով՝ 10-30 դրամ:
Պապոյանը հայտնել , որ իրավաբանական անձը նաեւ կարող է վճարել ոչ թե շենքի տարածքի մակերսով, այլ ըստ աղբի զանգվածի՝ 1 տոննա աղբի համար վճարելով 10 000 դրամ: Բացի այդ, նախատեսված են տուգանքներ աղբը չսահմանված վայրում թափելու համար:
«Իրավաբանական անձանց համար տուգանքները կազմում են նվազագույն աշխատավարձի 100-ապատիկից մինչեւ 150-ապատիկի չափով, եթե մեկ տարվա ընթացքում կրկնվեց՝ մինչեւ 200-ապատիկի չափով են տուգանվելու»,- ընդգծել է պատգամավորը:

Данным законопроектом предлагается установить новые тарифы и нормы на вывоз и утилизацию мусора в Армении.
Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы, в ходе обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в Закон «О санитарной уборке мусора», а также в Кодекс об административных правонарушениях 11 июня заявил депутат от блока «Мой шаг» Геворг Папоян.
Так, по его словам, предлагается установить плату за сбор мусора для нежилых помещений, в том числе общественных и промышленных зданий и сооружений, исходя из общей площади здания и по следующим тарифам:
1) для сооружений и зданий, где оказываются услуги общественного питания, а также бытовые услуги для населения, и где реализуется торговля с площадью от 1 кв. м - от 50 до 100 драм,
2) От 30 до 70 драмов за 1 квадратный метр для отелей, поставщиков гостиничных услуг и аналогичных зданий и сооружений, а также зданий и сооружений предназначенных для оказания медицинских услуг, аэропортов, железнодорожных станций и автовокзалов,
3) для зданий и сооружений производственного назначения, площадью 1 кв. м. – от 20 до 50 драмов,
4) административные здания и сооружения, финансовые организации, различные типы офисов – от 5 до 20 драмов за квадратный метр,
5) для общественных зданий и сооружений научного, образовательного, спортивного и культурного назначения, а также казарм – за 1 кв. м. – от 3 до 15 драмов,
6) Для других зданий и сооружений, где осуществляется иного рода деятельность – от 10 до 30 драмов за квадратный метр.
Папоян сообщил, что юридическое лицо также сможет заплатить не по вычету площади здания, а с учетом массы накопленного мусора - 10 тысяч драмов за 1 тонну. Кроме того, предусмотрены штрафы за выброс мусора в надлежащем для этого месте. «Для юридических лиц штрафы составят от 100 до 150-кратного размера минимальной заработной платы.
Если же в течение года нарушение будет повторным, то штраф может составить до 200-кратного размера минимальной заработной платы», - подчеркнул депутат. Отметим, что после долгих дискуссий, законопроект, тем не менее, получил положительное заключение постоянной парламентской Комиссии.