ԹուրքիանԱՄՆ-ին մեղադրել է նրանում, որ Վաշինգտոնը որպես դաշնակից չի գործում: Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ այս ամսվա սկզբին ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Պատրիկ Շանահանի կողմից ուղարկված նամակի «ձեւակերպումը եւ մոտեցումը» «չի արտացոլում դաշինքի ոգին եւ մտահոգություն է առաջացնում», հաղորդում է AFP-ն:
Նախարարությունը նշել է, որ Թուրքիայի՝ ռուսական C-400 համակարգը ձեռք բերելու վերաբերյալ նախկինում «հայտնի» դիրքորոշումը մանրամասն ներկայացված է ամերիկյան կողմի պատասխանում:
Շանահանի նամակում զգուշացում կա այն մասին, որ Անկարան պետք է մինչեւ հուլիսի 31-ը հրաժարվի С-400-ի գնումից, հակառակ դեպքում Թուրքիան կբացառվի վերջին սերնդի F-35 կործանիչների ծրագրից:
Թուրքիայի ՊՆ հայտարարությունում ընդգծվում է փոխադարձ հարգանքի, բարեկամության եւ ջանքների վրա հիմնված երկխոսության շարունակման կարեւորությունը, որն ուղղված է խնդիրների պատշաճ լուծման որոնմանը:
Ակնկալվում է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հունիսի վերջին Ճապոնիայում G20-ի շրջանակում կհանդիպի իր ամերիկացի գործընկեր Դոնալդ Թրամփի հետ:

Турция обвинила США в том, что Вашингтон не действует как союзник. Министерство обороны Турции заявило, что «формулировка и подход» письма, направленного в начале этого месяца исполняющим обязанности министра обороны США Патриком Шанаханом, «не отражает дух альянса и вызвает беспокойство», передает AFP.
Министерство заявило, что ранее «известная» позиция Турции о приобретении российской системы С-400 была подробна изложена в ответе американской стороне.
В письме Шанахана содержится предупреждение о том, что Анкара должна до 31 июля отказаться от покупки С-400, иначе Турция будет исключена из программы истребителей F-35 последнего поколения.
В заявлении министерства обороны Турции подчеркивается важность «продолжения диалога, основанного на взаимном уважении и дружбе, и усилий, направленных на поиск надлежащего решения проблем».
Ожидается, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган встретится со своим американским коллегой Дональдом Трампом на полях саммита G20 в Японии в конце июня.