Օգոստոսի 19-20-ը տեղի ունեցավ «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի (ք. Երեւան) պատվիրակության այցը Ղազախստան՝ մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում Թումո կենտրոն հիմնելու համար անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով: Այս մասին տեղեկանում ենք Ղազախստանում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջից։
«Այցի ընթացքում կայացան Թումո կենտրոնի գործադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանի հանդիպումները ՂՀ վարչապետ Ասկար Մամինի (Мамин Аскар Узакпаевич) եւ ՂՀ կրթության ու գիտության նախարար Ռախիմկուլ Այտմագամբետովի (Айтмагамбетов Рахимкул Аманкулович) հետ:
Օգոստոսի 20-ին «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի եւ մասնագիտական կրթությամբ զբաղվող «Քասիպկոր» հոլդինգ» ոչ առեւտրային բաժնետիրական ընկերության միջեւ ստորագրվեց հուշագիր փոխըմբռնման եւ համագործակցության մասին:
Հանդիպումներին մասնակցեցին Ղազախստանում ՀՀ դեսպան Գ.Ղալաչյանը, ՂՀ խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Ն.Միքայելյանը եւ հայ համայնքի ներկայացուցիչ, բարերար Ա.Հարությունյանը:
Այցի շրջանակներում պատվիրակությունն այցելեց ՀՀ դեսպանություն եւ ղազախական մի շարք կրթական հաստատություններ»,–նշված է գրառման մեջ:

From August 19 to 20, the delegation of TUMO Center for Creative Technologies (Yerevan) was on a visit to Kazakhstan to prepare for the establishment of a TUMO Center in Nur-Sultan, as reported the Facebook page of the Embassy of Armenia in Kazakhstan.
“During the visit, founding CEO of TUMO Center for Creative Technologies Marie Lou Papazian had meetings with Prime Minister of Kazakhstan Askar Mamin and Minister of Education and Science Rakhimkul Aytmagambetov.
On August 20, TUMO Center for Creative Technologies and Kasipkor Holding signed a memorandum of mutual understanding and cooperation.
The meetings were attended by the Ambassador of Armenia to Kazakhstan, an Armenian deputy of the Parliament of Kazakhstan and a member of the local Armenian community.
During the visit, the delegation visited the Embassy of Armenia and several Kazakh educational institutions,” the press release reads.