Ներկայում Հայաստանում դատապարտվել եւ պատիժ է կրում 144 օտարերկրացի։ Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովի սեպտեմբերի 11-ի նիստում, «Օտարերկրացիների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ընթացքում, ասաց արդարադատության փոխնախարար Քրիստինե Գրիգորյանը։
Նա նշել է, որ այնպիսի երկրներ, ինչպիսին են ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Վրաստանը, Ռուսաստանի Դաշնությունը, նույնպես այն դիրքորոշման կողմնակիցներ են, որ ցանկացած երկիր պետք է հնարավորություն ունենա վտարելու օտարերկրյա քաղաքացիներին անմիջապես այն բանից հետո, երբ կատարած հանցագործության՝ նրա համար սահմանված պատժաժամկետն ավարտվել է։
Դա, ըստ փոխնախարարի, արվում է երկրի տարածքում բացառապես հանցագործությունների կանխարգելման եւ դրանց կրկնակի կատարումը թույլ չտալու նպատակներով։
«Այս փոփոխությունների վերջնանպատակը ազգային անվտանգության ապահովումն է եւ հետագայում տարբեր հանցագործությունները չթույլատրելը»,- ասել է Գրիգորյանը։

В настоящее время в Армении осуждены и отбывают наказание 144 иностранца. Об этом на заседании Национального Собрания Армении, в ходе обсуждения законопроекта о внесении изменений и дополнений в Закон «Об иностранцах» заявила 11 сентября заместитель министра юстиции Кристине Григорян.
Она отметила, что такие страны как США, Великобритания, Грузия, Российская Федерация также придерживаются той позиции, что любая страна должна иметь возможность выдворять иностранных граждан сразу после того, как тот отбыл положенный срок за совершенное им ранее преступление.
Это, со слов замминистра, делается исключительно в целях профилактики и недопущения повторного совершения преступлений на территории страны.
«Конечной целью данных изменений является обеспечение национальной безопасности и недопущение совершения в дальнейшем различного рода преступлений», - пояснила Григорян.