Ներկայում Հայաստանում դատապարտվել եւ պատիժ է կրում 144 օտարերկրացի։ Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովի սեպտեմբերի 11-ի նիստում, «Օտարերկրացիների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ընթացքում, ասաց արդարադատության փոխնախարար Քրիստինե Գրիգորյանը։
Նա նշել է, որ այնպիսի երկրներ, ինչպիսին են ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Վրաստանը, Ռուսաստանի Դաշնությունը, նույնպես այն դիրքորոշման կողմնակիցներ են, որ ցանկացած երկիր պետք է հնարավորություն ունենա վտարելու օտարերկրյա քաղաքացիներին անմիջապես այն բանից հետո, երբ կատարած հանցագործության՝ նրա համար սահմանված պատժաժամկետն ավարտվել է։
Դա, ըստ փոխնախարարի, արվում է երկրի տարածքում բացառապես հանցագործությունների կանխարգելման եւ դրանց կրկնակի կատարումը թույլ չտալու նպատակներով։
«Այս փոփոխությունների վերջնանպատակը ազգային անվտանգության ապահովումն է եւ հետագայում տարբեր հանցագործությունները չթույլատրելը»,- ասել է Գրիգորյանը։

Currently, 144 foreigners have been convicted and are serving sentences, said Deputy Minister of Justice Kristine Grigoryan on Wednesday.
According to her, countries such as the US, UK, Georgia, and Russia also adhere to the position that any country should be able to expel foreign citizens immediately after they have served their due period for a crime they committed earlier.
This is done solely for the purpose of preventing and preventing the re-commission of crimes in the country, she noted.
“The ultimate goal of these changes is to ensure national security and prevent the commission of various crimes in the future,” Grigoryan added.