Ամուլսարի փակ ճանապարհները բացելու մասին վարչական դատարանի որոշում չկա։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց բնապահպան-իրավաբան Նազելի Վարդանյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն պնդմանը, թե Ամուլսարի փակ ճանապարհները բացելու վերաբերյալ վարչական դատարանի որոշում կա։
«Այս վճիռը ճանապարհները բացելու մասին չի եղել։ Որոշումը վերաբերում էր «Լիդիան» ընկերությանը պատկանող հողներն ազատելուն։ Այնտեղ վագոն–տնակներ էին դրված, մոտ 2 մետր հետ էին տվել, ընկերությունը պահանջել էր ազատել իրենց հողատարածքը, վճիռն արդեն կատարվել է, «պոստերը» հիմա իրենց հողի վրա չի դրված։
Ընկերության հայց էր ներկայացրել այն մասին, որ իրենց հողերը զբաղեցրել են ուրիշ մարդիկ, եկան, չափեցին եւ պարզեցին, որ 2 մետր մտած էր իրենց պատկանող հողերի մեջ, հիմա այդ 1 «պոստը» հետ է դրվել»,–նշեց նա։
Բնապահպան-իրավաբանը տարակուսում է, որ վարչապետին «ինչ–որ մեկը գալիս, նպատակային այլ բաներ է ասում, որից էլ գալիս է այս հարցի շուրջ այս ամբողջ խառնաշփոթը»։
Հիշեցնենք, որ Վանաձորում վարչապետը մամուլի ասուլիսի ժամանակ, պատասխանելով Ամուլսարի մասին հարցին, նշել էր, որ Ամուլսարի ճանապարհները բացելու մասով կա վարչական դատարանի որոշում։

Решения Административного суда относительно открытия дорог к Амулсару нет. Об этом заявила в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am эколог-юрист Назели Варданян, комментируя недавнее заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что существует решение Административного суда по этому вопросу.
«Это решение не об открытии дорог. Оно касалось освобождения земель, принадлежащих компании «Лидиан». Там были размещены вагоны-домики, их просто переставили назад примерно на 2 метра, потому что компания потребовала освободить их земельный участок. Решение уже выполнено, «посты» сейчас установлены не на их земле. Компания подала судебный иск относительно того, что их земли занимают чужие люди, после этого пришли, измерили и сказали, что упомянутые лица, действительно, занимают территорию в 2 метра, принадлежащую «Лидиан». Сейчас этот 1 «пост» переставлен», - заявила Варданян, добавив при этом, что «кто-то приходит к премьеру, говорит что-то свое, после чего и возникает подобная путаница».
Напомним, что глава кабмина Армении Никол Пашинян во время пресс-конфренции в Ванадзоре заявил, что существует решение Административного суда относительно открытия закрытых дорог Амулсара.