Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարությունը քրդական «Ինքնապաշտպանության ազգային ուժեր» ձեւավորմանը մեղադրել է Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում հրադադարի ռեժիմը խախտելու մեջ: Ավելի վաղ հրադադարի ռեժիմ սահմանելու շուրջ Անկարան եւ Վաշինգտոնը համաձայնության էին եկել, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Ընդ որում, նախարարությունը հայտնել է, որ համաձայնությունը պահպանելու համար ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությունը կշարունակվի:
Թուրքիան համաձայնել էր 120 ժամով դադարեցնել կրակը, որպեսզի «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժեր» կոալիցիայի քրդական ստորաբաժանումները լքեն Անկարայի կողմից ստեղծվող անվտանգության սահմանային գոտին:

Министерство национальной обороны Турции  обвинило  курдские формирования  «Силы народной самообороны» в нарушении режима прекращения огня на северо-востоке Сирии, о котором ранее договорились Анкара и Вашингтон, передает ТАСС
При этом  в оборонном ведомстве сообщили, что сотрудничество с США для поддержания достигнутого соглашения продолжится.
17 октября Соединенные Штаты и Турция достигли соглашения о приостановке боевых действий. Турция согласилась на 120 часов прекратить огонь, чтобы курдские отряды, входящие в коалицию «Силы демократической Сирии», покинули район пограничной зоны безопасности, создаваемой Анкарой.