ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է սահմանային պատի կառուցման մասին Կոլորադո նահանգում, որը չի հարում ամերիկա-մեքսիկական սահմանին: Պիտսբուրգում (Փենսիլվանիա նահանգ) նրա ելույթը թերթաքարային էներգակիրներին նվիրված համաժողովւմ հեռարձակել է Սպիտակ տան կայքը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Գիտե՞ք, թե ինչու ենք մենք պատրաստվում ընտրություններում հաղթել Մեքսիկային սահմանակից Նյու Մեքսիկո նահանգում: Որովհետեւ նրա բնակիչները իրենց սահմանին անվտանգություն են ուզում: Նրանք դա չունեին,- ասել է նա: - Մենք պատ ենք կառուցում Նյու Մեքսիկոյի սահմանին: Մենք պատ ենք կառուցում Կոլորադոյում: Մենք կառուցում ենք գեղեցիկ, մեծ պատ, որն իսկապես արդյունավետ է, որի վրա անհնար է բարձրանալ եւ անհնար է տակը փորել»:
«Մենք պատ ենք կառուցում Տեխասում: Մենք պատ չենք կառուցում Կանզասում, բայց նրանք օգուտ են ստանում այն պատերից, որոնց մասին հենց նոր խոսեցինք»,- հավելել է ԱՄՆ առաջնորդը:
Կոլորադոն Նյու Մեքսիկոյից հյուսիս է գտնվում, ամերիկյան իշխանությունները նախկինում չեն հայտնել այս նահանգում որեւիցե սահմանային պատի կառուցման մասին: Միեւնույն ժամանակ, Կոլորադո գետի երկայնքով, Արիզոնա նահանգում՝ ամերիկա-մեքսիկական սահմանի մոտ կառուցվում է պատի հատված:
Դեմոկրատները վաշինգտոնյան վարչակազմի ղեկավարին խիստ քննադատության են ենթարկել այդպիսի արտահայտությունների համար:
Թրամփի օրոք ակտիվացել է ապօրինի միգրանտների դեմ պայքարը, ում ԱՄՆ թափանցելու փորձերը կանխվել են, եւ նրանց վտարումը, ում այդ փորձերը հաջողվել են: Դեռեւս 2016 թվականին նախագահական նախընտրական արշավի ժամանակ նա իր կողմնակիցներին խոստացել էր անցկացնել ավելի կոշտ ներգաղթային քաղաքականություն եւ ուժեղացնել սահմանային վերահսկողությունը: Սպիտակ տան տերը համոզված է, որ ապօրինի ներգաղթյալները հանցագործներ են:
Նա անցյալ տարվա հոկտեմբերին սպառնացել էր հարավային սահմանը փակել, եթե Մեքսիկայի իշխանությունները չկասեցնեն Կենտրոնական Ամերիկայի պետություններից իրենց երկրով եկող միգրանտների հոսքը, որոնք ձգտում էին հայտնվել ԱՄՆ-ում: Դրանից բացի, Թրամփը կարգադրել էր սահմանապահներին օգնության ուղարկել մի քանի հազար զինծառայողի:
Նա փետրվարի 15-ին հրաման էր ստորագրել Մեքսիկայի սահմանին ԱԴ ռեժիմ մտցնելու մասին: Սպիտակ տանը պարզաբանել էին, որ դա նախագահին թույլ կտա ընդհանուր 8 մլրդ դոլար ստանալ, որը ծախսվելու է հարեւան երկրի 376,5 կմ երկարությամբ սահմանին պատվարների կառուցման կամ նորոգման վրա: Վարչակազմում կարծում են, որ դա իշխանություններին կօգնի կանխել ապօրինի ներգաղթը եւ թմրանյութերի մաքսանենգությունը:

Президент США Дональд Трамп заявил в среду о строительстве пограничной стены в штате Колорадо, который не примыкает к американо-мексиканской границе. Его выступление в Питтсбурге (штат Пенсильвания) на конференции, посвященной добыче сланцевых энергоносителей, транслировал сайт Белого дома, передает ТАСС.
«Знаете, почему мы собираемся одержать победу на выборах в граничащем с Мексикой штате Нью-Мексико? Потому что они его жители хотят безопасности на своей границе. У них ее не было, - сказал президент. - Мы строим стену на границе Нью-Мексико. Мы строим стену в Колорадо. Мы строим красивую, большую стену, которая действительно эффективна, которую нельзя перелезть и нельзя подкопать».
«Мы строим стену в Техасе. Мы не строим стену в Канзасе, но они получают пользу от тех стен, о которых мы только что говорили», - добавил американский лидер.
Колорадо расположен севернее Нью-Мексико, американские власти ранее не сообщали о строительстве в этом штате каких-либо пограничных стен. Вместе с тем вдоль реки Колорадо, в штате Аризона, у американо-мексиканской границы, строится часть стены.
Демократы подвергли главу вашингтонской администрации резкой критике за такие высказывания.
При Трампе борьба с нелегалами - пресечение их попыток пробраться в США и депортация тех, кому это удалось, - активизировалась. Еще во время президентской предвыборной кампании в 2016 году он пообещал своим сторонникам проводить более жесткую иммиграционную политику и усилить пограничный контроль. Хозяин Белого дома убежден в том, что нелегальные иммигранты являются преступниками.
В октябре прошлого года он пригрозил, что закроет южную границу, если мексиканские власти не остановят идущий через их страну поток мигрантов из государств Центральной Америки, стремящихся попасть в США. Кроме того, Трамп распорядился направить на помощь пограничникам несколько тысяч военнослужащих.
15 февраля он подписал декларацию о введении режима ЧП на границе с Мексикой. Как пояснили в Белом доме, это позволит президенту получить в целом около $8 млрд. Средства пойдут на возведение или ремонт ограждений на участке границы с соседней страной протяженностью 376,5 км. В администрации полагают, что это поможет властям пресекать нелегальную иммиграцию и контрабанду наркотиков.