Ճապոնիայի գյուղատնտեսության եւ ձկնային տնտեսության կրած վնասը հոկտեմբերին «Հագիբիս» թայֆունից հասնում է գրեթե 98 մլրդ իենի (ավելի քան 902 մլն դոլար)։ Այս մասին տեղեկացրել է ազգային հանրային հեռուստատեսությունը, որն ամփոփել է ճապոնական 38 տուժած շրջանների տվյալները։ Վնասի չափը, այդ գնահատականներով, կաճի փրկարարորոնողական աշխատանքներին զուգընթաց, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հագիբիս» թայֆունը, որն սկսվեց հոկտեմբերի 12-ին եւ շարունակվեց մինչեւ հոկտեմբերի 13-ը, վնաս է պատճառել 7 հազար գյուղատնտեսական օբյեկտի, բրնձի դաշտերի եւ մրգատու այգիների։ Զգալիորեն տուժել են ձկնորսական նավահանգիստները, ծովամթերք մշակող մերձափնյա ֆաբրիկաները։
Զոհվածների ցուցակում նշվում է 84 մարդ, տասը մարդ համարվում է անհետ կորած։ Տարհանման կետերում գտնվում է մոտ 4 հազար փախստական։ Հինգշաբթի օրվա դրությամբ առանց ջրի են մնացել մոտ 29 հազար բնակարան եւ մասնավոր տուն, չնայած դրանց թիվը կրճատվում է վերականգնողական աշխատանքներին զուգընթաց։
Ճապոնիայի 20 շրջաններ տուժել են սողանքներից, 71 գետերի վրա 139 վայրերում քանդվել են մերձափնյա եւ պաշտպանական կառույցները։

Damage to Japanese agriculture and fisheries from the Typhoon Hagibis that hit the country in October reaches nearly 98 billion yen (over $ 902 million), said national public television, summarizing data on 38 affected Japanese prefectures. The amount of damage, according to these estimates, will increase as the search and rescue operations are carried out, TASS reported.
Typhoon Hagibis, which hit Japan on October 12-13, caused damage to seven thousand agricultural facilities, rice fields and orchards. Fishing ports and coastal seafood processing factories suffered significantly.
The list of those killed as a result of floods and landslides caused by the typhoon includes 84 Japanese residents, ten people are missing. Almost four thousand refugees are still in evacuation points. As of Thursday, almost 29 thousand apartments and private houses remain without tap water, although their number decreases as reconstruction works are carried out.
Damage from landslides was noted in 20 prefectures of Japan; embankments and protective structures were destroyed in 139 places on 71 rivers.