Ուղեւորները, որոնք վարչական պատասխանատվության են ենթարկվել ինքնաթիռում անվայելուչ պահվածքի համար, դատարանի որոշմամբ կարող են ներառվել «արկածախնդիրների սեւ ցուցակում»։ Այս մասին հայտնել է «Ռոսիա» ավիաընկերության ներկայացուցիչ Սերգեյ Ստարիկովը, տեղեկացնում է Lenta.ru-ն։
Նրա խոսքերով, այս գործընթացը, որը կարող է մոտ մեկ ամիս տեւել, պետք է իրավապահ մարմինները նախաձեռնեն։ Նման ցուցակի մեջ հայտնված ուղեւորները մեկ տարվա ընթացքում չեն կարող ավիատոմս գնել, կամ կարգելվի նրանց մուտքը ինքնաթիռ, եթե անգամ տոմս ունենան։
«Մենք, բնականաբար, կողմ ենք տարբեր տեսակի ոչ ադեկվատ վարքագծի համար պատիժների խստացմանը, արկածախնդիրների պատիժների»,- պարզաբանել է Ստարիկովը։ Նա ընդգծել է, որ «Մոսկվա-Վլադիվոստոկ» չվերթի միջադեպի նման դեպքեր «ծայրահեղ հազվադեպ են լինում»։
Շաբաթ օրը հայտնի էր դարձել, որ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները հերթապահ մաս են ուղեկցել Վլադիվոստոկի 43-ամյա բնակչուհու եւ Նախոդկայի 41-ամյա բնակչի, որոնց վերաբերյալ բողոք է ստացվել, թե նրանք ինքնաթիռում հարբած վիճակում անբարո գործողություններ են կատարել։
Նշվում է, որ կարգազանցների մասին արձանագրություններ են կազմվել։ Նրանց կարող է 15-օրյա վարչական կալանք սպառնալ։

Пассажиры, привлеченные к административной ответственности за непристойное поведение на борту самолета, могут быть внесены в «черный список дебоширов» по решению суда. Об этом сообщил представитель авиакомпании «Россия» Сергей Стариков в беседе с «Подъемом», сообщает Лента.Ру
По его словам, подобный процесс, который может занять около месяца, должны инициировать правоохранительные органы. Попавшим в такой список пассажирам в течение последующего года может грозить отказ в покупке авиабилета или недопуск на рейс даже при его наличии.
«Мы, естественно, выступаем за ужесточение наказаний за различного рода неадекватное поведение, наказаний для дебоширов», — пояснил собеседник издания. Он подчеркнул, что случаи, аналогичные инциденту на рейсе Москва — Владивосток, происходят «крайне редко».
Ранее в субботу стало известно о том, что представители правоохранительных органов сопроводили в дежурную часть 43-летнюю жительницу Владивостока и 41-летнего мужчину из Находки, на которых поступила жалоба после того, как они, находясь на борту воздушного судна в состоянии алкогольного опьянения, совершали действия развратного характера.
Отмечается, что в отношении нарушителей были составлены протоколы по статье 20.21 («Появление в общественных местах в состоянии опьянения»), части 1 статьи 20.1 («Мелкое хулиганство») КоАП. Им может грозить до 15 суток административного ареста.