Ուկրաինայում ուժի մեջ է մտել բացակայությունների պատճառով ժողովրդական պատգամավորների համար պատժամիջոցների մասին օրենքը, հայտնում է «112 Ուկրաինան»
Ըստ օրենքի նորմերի՝ նիստերի դահլիճում քվեարկությունների ավելի քան 30 տոկոսը կամ մեկ ամսվա ընթացքում իր կոմիտեի նիստերի կեսից ավելին անհարգելի պատճառով բաց թողնելու դեպքում պատգամավորները կզրկվեն պարտականությունների հետ կապված ծախսերի փոխհատուցումից:
Ժողովրդական պատգամավորները լիագումար նիստերի համար աշխատավարձը կստանան միայն Ռադայի քվեարկությունների նվազագույնը 70 տոկոսին մասնակցելու դեպքում:
Պատգամավորները պետք է նիստի սկզբում անցնեն գրանցման ընթացակարգ: Գրանցմանը ուշանալու, բայց քվեարկությանը մասնակցելու դեպքում պատգամավորի ներկայությունը կհաշվարկվի:

В Украине вступил в силу закон о санкциях для народных депутатов за прогулы, сообщает «112 Украина»
Согласно нормам закона, при пропуске более чем 30% голосований в сессионном зале или больше половины заседаний своего комитета за месяц без уважительной причины депутаты останутся без возмещения расходов, связанных с исполнением обязанностей.
Зарплату за пленарные заседания народные депутаты будут получать лишь при условии участия минимум в 70% голосований Рады.
В начале заседания депутаты должны будут проходить процедуру регистрации. В случае опоздания на регистрацию, но участия в голосовании, присутствие депутата будет зачтено.