Բրիտանիայի կառավարությունը ֆերմայի մինչեւ 10 հազար սեզոնային աշխատողների համար հաջորդ տարվանից կմեծացնի քվոտան՝ բրեքզիթից հետո ոլորտում աշխատուժի պակասը հաղթահարելու համար:
Ներկայումս Մեծ Բրիտանիայում թույլատրվում է ամեն տարի ֆերմաներում աշխատանքի համար վարձել 2500 մարդու, սակայն բրիտանացի ֆերմերներն ասում են, որ դա քիչ է:
Աշխատողները, որոնք Բրիտանիա են մեկնում ԵՄ աղքատ երկրներից, դեռեւս չեն բախվի քվոտաների, գրում է Reuters-ը:
«Իմիգրացիայի մեր համակարգը պետք է արտացոլի գյուղատնտեսության պահանջները: Դրա կարեւոր մասը կլինի սեզոնային աշխատողների սխեմայի շարունակությունն ու ընդլայնումը»,- ասել է երկրի գյուղատնտեսության նախարար Թերեզա Վիլյերը:

Правительство Великобритании раза увеличит годовую иммиграционную квоту для сезонных фермерских рабочих до 10 тысяч со следующего года для преодоления дефицита рабочей силы в секторе после Brexit.
В настоящее время Великобритания позволяет ежегодно нанимать для работы на фермах 2500 людей из-за пределов Европейского Союза, но британские аграрии говорят, что этого мало.
Рабочие, которые приезжают из бедных стран ЕС, пока не сталкиваются с квотами, и ограничений на их количество нет, пишет Reuters.
«Наша система иммиграции должна отражать потребности сельского хозяйства. Важной частью этого будет расширение и продолжение схемы сезонных рабочих», - сказала министр сельского хозяйства Тереза Вильер.