Մարինա լողափը տասնամյակներ շարունակ դեպի իր կողմն է ձգել Չենաի քաղաքի բնակիչներին։ Արդեն մոտ մեկ շաբաթ է, ինչ ափամերձ գոտին մի քանի կիլոմետր երկարությամբ ծածկված է փրփուրով, որը, մասնագետների խոսքերով, սպառնալիք է ներկայացնում մարդկանց առողջության համար հայտնում է Nat- geo-ն։
Փրփուրի մեջ խաղում են երեխաները, իսկ մեծահասակները սելֆի են անում իրենց ընտանիքների հետ միասին։ Թամիլնադ նահանգի աղտոտվածության վերահսկման խորհուրդը հայտնել է, որ ուժեղ անձրեւների հետեւանքով ծովի մեջ մեծ քանակությամբ կոյուղաջրեր են լցվել, որոնք ֆոսֆատ են պարունակում։ Փրփուրն առաջացել է լվացող միջոցների մնացորդներից, որոնք միացել են այլ արտանետումների հետ եւ լցվել են լողափ։
Նման խնդիրներ Չենաիում ամեն տարի են առաջանում, սակայն 2019թ․ դրանք հատկապես շատ են։
«Մարդկանց համար վնասակար է փրփուրի հետ շփումը, սակայն նրանք պարզապես չեն հասկանում բոլոր վտանգները»,- ասել է Հետազոտությունների ազգային կենտրոնի գիտնական Պրավակար Միշրան։
Նա հավելել է, որ Չենաիի եւ մյուս խոշոր քաղաքների կոյուղաջրերի միայն 40 տոկոսն է պատշաճ մաքրվում։
«Մնացածն ընկնում են ծովի մեջ, եւ ահա թե ինչ է տեղի ունենում։ Կեղտաջրերը այժմ ավելի մեծ սպառնալիք են ներկայացնում Հնդկաստանի լողափերի համար, քան ծովի մակարդակի բարձրացումը»,- նշել է Միշրան։
Նրա խոսքերով, կամավորները Չենաիի լողափը վերջերս մաքրելիս երկու ժամվա ընթացքում մոտ մեկ տոննա աղբ են հավաքել։

Пляж Марина на протяжении десятилетий является центром притяжения жителей города Ченнаи. Уже почти неделю несколько километров береговой линии покрыты пеной, которая, по словам специалистов, представляет угрозу для здоровья людей, передает Nat- geo
В пене резвятся дети, а взрослые делают селфи вместе со своими семьями. Совет по контролю за загрязнением штата Тамилнад сообщил, что в результате сильных дождей в море попало большое количество сточных вод, содержащих фосфаты. Пена образовалась из остатков моющих средств, которые смешались с другими отходами и заполнили пляж.
Такие проблемы возникают в Ченнаи каждый сезон, но в 2019 году они особенно масштабны.
«Для людей определенно опасно контактировать с пеной, но они просто не понимают всех рисков», – Правакар Мишра, ученый из Национального центра исследований побережья в Ченнаи.
Мишра добавил, что только 40 процентов сточных вод в Ченнаи и других крупных городах получают надлежащую очистку.
«Остальные попадают в море, и вот что происходит. Загрязнение в настоящее время представляет большую угрозу для пляжей Индии, чем повышение уровня моря», – заключает Мишра.
По его словам, добровольцы во время недавней уборки пляжа в Ченнаи собрали около тонны мусора всего за два часа.