Հայաստանի Հանրապետությունը և Եվրոպական ներդրումային բանկը ստորագրել են Հարևանության ներդրումային հարթակի դրամաշնորհային համաձայնագիր՝ Հայաստանի ճանապարհային անվտանգության բարելավման ծրագրի իրականացմանն աջակցելու համար։ Այս համաձայնագիրը թույլ կտա Եվրոպական հանձնաժողովին ֆինանսավորել նշված ծրագիրը մինչև 4,25 միլիոն եվրո ներդրումային դրամաշնորհի չափով։
Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է բարելավել տարածաշրջանային փոխհաղորդակցությունը Հայաստանի տրանսպորտային ցանցի կատարելագործման‚ մասնավորապես՝ ճանապարհային անվտանգության հետ կապված միջոցառումների ներդրմամբ և համապատասխան մարմինների ու շահագրգիռ կողմերի կարողությունների զարգացմանն աջակցելու միջոցով՝ ճանապարհային անվտանգությանն առնչվող միջազգային չափանիշներին հասնելու համար։
Այս ծրագիրը ներառում է հետևյալ գործողությունները՝ ճանապարհային անվտանգության միջոցառումներ Մ-6 միջպետական ճանապարհի վրա, ճանապարհային անվտանգության հետ կապված աշխատանքներ և ենթակառուցվածքների բարելավում Հ-8 հանրապետական ճանապարհի և Մ-5 Երևան-Արմավիր-Թուրքիայի հետ սահման միջպետական ճանապարհի վրա նախանշված 9 վտանգավոր կետերում, Մ-2 Երևան-Արարատ-Կապան-Մեղրի, Մ-4 Երևան-Հրազդան-Սևան-Ազատամուտ, Մ-12 Գորիս և Մ-17 Կապան-Շիկահող-Մեղրի միջպետական ճանապարհների վրա նախանշված 15 վտանգավոր կետերում‚ ինչպես նաև՝ լրացուցիչ բացահայտված այլ վտանգավոր կետերում։
Ծրագիրը ներառում է նաև Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից մինչև 650 000 եվրոյին համարժեք գումարի չափով լրացուցիչ տեխնիկական աջակցության դրամաշնորհ և 200 000 եվրոյին համարժեք բյուջետային հատկացում՝ ԵՄ հաղորդակցության միջոցառումների, մասնավորապես` Հայաստանի ճանապարհային անվտանգության բարելավման ծրագրի համատեքստում վարքագծային ազդեցության համար հաղորդակցման (COMBI) ռազմավարության իրականացման համար։

Armenia and the European Investment Bank signed a Nighbourhood Investment Platform Grant Agreement to support the implementation of the Armenia Road Safety Improvement Project. This Agreement will allow the European Commission to finance this project by an investment grant of up to EUR 4,25m.
The overall objective of the project is to improve the regional interconnectivity through the upgrade of the transport network in Armenia, and more particularly through introduction of road safety measures and foster capacity development for relevant authorities and stakeholders to reach international standards regarding road safety.
This project includes the following activities: road safety measures on M6 interstate road, road safety works and infrastructure improvements of 9 selected black spots on H-8 republican road and M-5 interstate road Yerevan - Armavir - Border crossing with Turkey, 15 selected blackspots on interstate roads: M-2 Yerevan - Ararat - Kapan – Meghri, M-4 Yerevan - Hrazdan - Sevan – Azatamut, M-12 Goris and M-17 Kapan - Shikahogh – Meghri, as well as additional identified blackspots.
The scope of the project includes additional technical assistance grant from the European Commission in the amount of up to EUR 650 000 and EUR 0.2M budget allocation for the EU Communication activities, notably the Implementation of the Communication for Behavioural Impact (COMBI) Strategy in the context of the Road Safety Improvement project in Armenia.