Միջազգային հարաբերությունների համակարգի վերափոխումն ուղկեցվում է նոր մարտահրավերներով եւ սպառնալիքներով, որոնք պետությունների մեծ մասն ունակ չէ հաղթահարել: Այս մասին այսօր Երեւանում Եվրասիական տնտեսական ակումբի 6-րդ ամենամյա նիստում «2019 թվականին հայ-ռուսական հարբերությունները: Նոր հնարավորությունների պատուհան» թեմայով համաժողովի ժամանակ հայտարարեց «Armenian Research & Development Institute» (ARDI) պաշտպանական հետազոտությունների դեպարտամենտի ղեկավար, միջազգային հարցերով Ռուսական խորհրդի փորձագետ Լեոնիդ Ներսիսյանը:
Նրա խոսքով՝ սպառնալիքների մեծ մասը կրում է անդրազգային, հաճախ նաեւ անդրտարածաշրջանային բնույթ, ինչը հանգեցնում է երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերի ստեղծմանը՝ ազգային անվտանգության արդյունավետ ապահովման նպատակով:
«Դա հիմնավորելով՝ նոր պետությունները, որոնք ձեւավորվել են ԽՍՀՄ փլուզման արդյունքում, հանդես են եկել տարածաշրջանային անվտանգության համակարգի ստեղծման օգտին: Շատ նախկին խորհրդային հանրապետություններ անկախության առաջին տարիներին հայտնվել են կոնֆլիկտային իրավիճակում, ինչն արդիականացրել է միջպետական համագործակցության հարցերը տարածաշրջանում կայունության պահպանման համար»,- պարզաբանեց Ներսիսյանը:
Փորձագետը նշեց, որ անվտանգության ապահովման մեխանիզմների եւ ինստիտուտների ձեւավորման ճանապարհին հատուկ դեր է ունեցել տվյալ ոլորտում բազմադարյա պատմական համագործակցությունը: Ներսիսյանի խոսքով՝ դրա շնորհիվ արդեն առկա են եղել համապատասխան հիմք եւ ալիքներ, որոնք մասնակիորեն թեթեւացրել են համագործակցության նոր ձեւաչափերի ստեղծման գործընթացները:
«Նման կուտակված փորձն առկա է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի հարաբերություններում: Հասկանալով, որ անվտանգության ոլորտում կապերի պահպանումն է միայն թույլ տալիս համատեղ դիմակայել նոր մարտահրավերներին, երկու կողմերը հանդես են եկել այդ կարեւոր ուղղությամբ սերտ համագործակցության օգտին: Ռուսաստանի եւ Հայաստանի դաշնակցային հարաբերությունների բնույթը արտահայտվում է ոչ միայն համագործակցությամբ, այլ նաեւ տնտեսության եւ անվտանգության ոլորտներում ինտեգրմամբ: Տվյալ միտումը խորը հիմքեր ունի: Այդ պատճառով մեկ պետությունում ներքին քաղաքական փոփոխությունները չեն կարող ազդել հարաբերությունների ձեւաչափի վերանայմանը: Շահագրգիռ անձանց կողմից տարբեր տեսակի սպեկուլյացիաները տեղին չեն»,- նշեց փորձագետը:

Трансформация системы международных отношений сопровождается возникновением новых вызовов и угроз, с которыми большинство государств не способны справляться в одиночку. Об этом в ходе шестого ежегодного заседания Евразийского экспертного клуба, на конференции «Армяно-российские отношения в 2019 году: новое окно возможностей» заявил 21 декабря глава департамента оборонных исследований «Armenian Research & Development Institute» (ARDI), эксперт Российского совета по международным делам Леонид Нерсисян.
По его словам, большинство угроз носит транснациональный, а порой и трансрегиональный характер, что приводит к необходимости создания двусторонних и многосторонних форматов сотрудничества с целью эффективного обеспечения национальной безопасности.
«Осознавая это, новые государства, которые образовались в результате распада СССР, выступили за создание системы региональной безопасности. Многие бывшие советские республики в первые годы независимости оказались в состоянии конфликта, что актуализировало вопросы межгосударственного сотрудничества для поддержания стабильности в регионе», - пояснил Нерсисян.
Как отметил эксперт, особую роль на пути формирования институтов и механизмов по обеспечению безопасности сыграло многовековое историческое сотрудничество в данной области. По словам Нерсисяна благодаря ему уже имелась соответствующая база и соответствующие каналы, которые отчасти облегчили процесс создания новых форматов взаимодействия.
«Подобный накопленный опыт сотрудничества имелся, в частности, между Россией и Арменией. Понимая, что только сохранение установившихся связей в сфере безопасности позволит эффективно совместно противостоять новым вызовам, обе стороны выступили за необходимость тесного взаимодействия в этом важном направлении. Стратегический характер союзнических отношений России и Армении находит свое выражение не только в сотрудничестве, но и в интеграции в области экономики и безопасности. Данный тренд имеет глубинные основания, и дискуссии о необходимости корректировки имеющегося курса в принципе отсутствуют как в Москве, так и в Ереване. Поэтому изменение внутриполитической конфигурации в одном из государств не способно оказать серьезное влияние на пересмотр формата отношений. Разного рода спекуляции со стороны заинтересованных лиц, которые не руководствуются государственными интересами, относительно ревизии союзнического характера отношений в области безопасности не являются состоятельными», - подчеркнул эксперт.