ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի վարույթ է ընդունվել Վարուժան Մկրտչյանի գործը։ Նա, ըստ ոստիկանության, Մարտի 1-ի գործով տուժողին փորձել է համոզել հրաժարվել ցուցմունքից։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեցին ՀՔԾ մամուլի ծառայությունից:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Վարուժան Մկրտչյանը, որը, ըստ ոստիկանության կողմից դեկտեմբերի 19-ին հրապարակված տեսանյութի, Մարտի 1-ի գործով տուժողին գումարի եւ հետագայում պաշտոնի դիմաց ցուցմունքից հրաժարվելու առաջարկ էր արել, ձերբակալվել է:
Մկրտչյանը ձերբակալվել է ՀՀ ՔՕ-ի 340-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված արարքի կասկածանքով (կազմակերպված խմբի կողմից սուտ ցուցմունք, կեղծ եզրակացություն տալու կամ սխալ թարգմանության համար կաշառելը կամ հարկադրելը):
Հիշեցնենք, որ ըստ ոստիկնության տեսանյութի, Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից Վարուժան Մկրտչյանը Քանաքեռում գտնվող իր գրասենյակ է հրավիրել Մարտի 1-ի դեպքերից տուժած անձանցից մեկին ու առաջարկել հրաժարվել տուժողի կարգավիճակից, տված ցուցմունքից և չներկայանալ դատական նիստերին՝ հայտնելով, որ պատրաստ է վճարել այն գումարը, որը պետք է պետությունը տրամադրի որպես դրամական աջակցություն։ Բացի այդ՝ խոստացել է, որ իշխանափոխությունից հետո տուժողին կնշանակեն բարձր պաշտոնի։
Դեպքի առթիվ ոստիկանությունում քրեական գործ էր հարուցվել։ Քրեական գործի շրջանակներում, ի թիվս այլ գործողությունների, կատարվել էին խուզարկություններ։

Следователь ССС Армении принял в производство дело сторонника Роберта Кочаряна Варужана Мкртчяна. Он, согласно информации Полиции, пытался уговорить пострадавшего во время событий 1 марта 2008 года отказаться от своих показаний. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе ССС республики.
Ранее сообщалось о том, что Варужан Мкртчян, который, согласно обнародованному 19 декабря видеоматериалу, предложил пострадавшему во время событий 1 марта 2008 года отказаться от показаний в обмен на деньги и должность в дальнейшем, был задержан.
Мкртчян был задержан по подозрению в совершении деяния, предусмотренного по пункту 1 части 4 статьи 340 УК Армении (подкуп или принуждение к даче ложных показаний, ложного заключения или ошибочного перевода со стороны организованной группы).
Напомним, что сторонник Роберта Кочаряна Варужан Мкртчян пригласил в свой офис в Канакере одного из пострадавших во время событий 1 марта 2008 года, которому предложил отказаться от статуса пострадавшего, своих показаний и не ходить на судебные заседания. За это он пообещал сумму, которую должно ему выдать государство в качестве денежного содействия. Кроме этого он пообещал высокую должность после смены власти.