Չինաստանի քաղաքացին, որը 2003 թվականին մասնակցել էր ճապոնական ընտանիքի սպանությանը, հինգշաբթի առավոտյան Ճապոնիայում մահապատժի է ենթարկվել, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է երկրի արդարադատության նախարար Մասակո Մորին, փոխանցում է NHK հեռուստաալիքը:
«Դաժան արարքը, որը խլել է ամբողջ ընտանիքի կյանքը, այդ թվում՝ 8 եւ 11 տարեկան երեխաների, կատարվել է շահադիտական նպատակներով: Իմ կողմից մանրակրկիտ եւ կշռադատված քննարկումից հետո մահապատիժն իրագործելու հրաման է տրվել»,- ասել է ճապոնացի նախարարը:
Մահապատիժն իրագործվել է կախաղան բարձրացնելու միջոցով:
Վեյ Վեյ անունով չինացին 2 չինացի ուսանողների հետ 2003 թվականին ճապոնական Կյուսյու կղզու Ֆուկուոկա քաղաքում կատարել էր ընտանիքի կողոպուտ եւ սպանություն: Ճապանացի ոստիկանները Վեյ Վեյին կալանավորել էին, մինչդեռ նրա հանցակիցներին հաջողվել էր Չինաստան փախչել, որտեղ նրանք նույնպես կալանավորվել էին: Նրանցից մեկը մահապատժի էր ենթարկվել, մյուսը՝ դատապարտվել ցմահ ազատազրկման:
Չինացի նախկին ուսանողի մահապատժի դատավճիռը կայացվել էր 2011 թվականին:
Ճապոնիայում վերջին անգամ բարձրագույն պատիժը կիրառվել էր այս տարվա օգոստոսին երկու դատապարտյալների նկատմամբ: Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի պաշտոնավարման ընթացքում այս մահապատիժը դարձել է 39-րդը:
Ճապոնիայում հիմա մահապատժի է սպասում ավելի քան 100 մարդ: Մահապատժի դատավճիռները, որպես կանոն, ի կատար են ածվում կախաղանի միջոցով, բայց ոչ անմիջապես, այլ դատավճռից մի քանի տարի հետո: Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները Ճապոնիային կոչ են անում այս պատժատեսակը վերացնել որպես անմարդկային: Դատապարտյալը կարող է տարիներով սպասել մահապատժին, բայց այդ մասին իմանում է միայն մահապատիժն իր կատար ածելու օրվա առավոտյան: Արտասահմանից հնչող քննադատությանը ճապոնացիները պատասխանում են, որ ի տարբերություն ուրիշ երկրների՝ Ճապոնիան հանցագործներին չի գնդակահարում հանցագործության վայրում:

A Chinese citizen involved in the murder of a Japanese family in 2003 was executed on Thursday morning in Japan, Justice Minister Masako Mori told reporters.
“For a self-serving purpose, the convict killed all the family members… This is an extremely ruthless crime,” Japan Times reported quoting the minister.
A Chinese citizen named Wei Wei, together with two other Chinese students, committed a robbery and murder of a family of four in Fukuoka on the Japanese island of Kyushu in 2003. Wei Wei was arrested by the Japanese police, while accomplices managed to escape back to China, where they were also arrested. One of them was executed, and the other was sentenced to life imprisonment.
The death sentence of a former Chinese student was passed in 2011.
The last time a death sentence was applied in Japan in August of this year against two prisoners. Now over one hundred people are awaiting the death penalty in Japan. A convicted person can wait for execution for years, but he finds out about it only in the morning on the day the sentence is carried out. The Japanese respond to criticism from abroad that, unlike other countries in Japan, they do not shoot criminals at the crime scene.