Մոնտենեգրոյի խորհրդարանի նիստի ժամանակ արցունքաբեր գազ են ցնցղել, որում քննարկվում էր հավատի ազատության մասին օրենքի ընդունումը, հայտնում է RTCG-ն:
Գազը ցնցղել են այն բանից հետո, երբ իշխող կոալիցիան քվեարկել է օրինագիծն առանց փոփոխության քվեարկության դնելու օգտին:
Ընդդիմության առաջնորդ Անդրիա Մանդիչը խորհրդարանի խոսնակին կոչ է արել ընդհատել նիստը եւ պատգամավորներին հնարավորություն տալ քննարկել օրինագծի վերաբերյալ բոլոր առաջակները: Խոսնակ Իվան Բրայովիչը հրաժարվել է նիստը հետաձգել հաջորդ օր եւ քննարկել օրինագծի յուրաքանչյուր փոփոխություն առանձին-առանձին: Դրա փոխարեն, նա քվեարկության է դրել երեք փոփոխություն, որոնք ձայների մեծամասնությամբ չեն ընդունվել: Դրանից հետո խորհրդարանի նիստն ընդհատվել է եւ հայտարարվել է «տեխնիկական պատճառներով ընդմիջում», պատգամավորները նիստերի դահլիճը լքել են:
Մինչ այդ Մոնտենեգրոյի նախագահ Միլո Ջուկանովիչը մեղադրել էր Սերբական Ուղղափառ եկեղեցուն (ՍՈւԵ), թե այն փորձում է պահպանել կրոնական մենաշնորհը երկրում, եւ ասել է, որ կփորձի հասնել անկախության «չեռնոգորյան եկեղեցու» համար՝ Ուկրաինայի օրինակով։ Նոր եկեղեցու ստեղծման շրջանակում Մոնտենեգրոյի կառավարությունը փորձում է խորհրդարանով անցկացնել «Դավանանքի եւ համոզմունքների ազատության եւ կրոնական համայնքների իրավական դրության մասին» օրենքը, որով նախատեսվում է առգրավել ՍՈՒԵ եկեղեցական գույքը։ Խոսքն ավելի քան 650 սրբատեղիների մասին է, ներառյալ ուղղափառ աշխարհում հայտնի Օստրոգ վանքը։ Օրինագծի քնարկումը տեղի է ունենում ողջ երկրում զանգվածային բողոքների ֆոնին։

Tear gas was sprayed during a meeting of the Montenegrin parliament discussing the adoption of the law on religious freedom, TASS reported referring to the RTCG.
The gas was reportedly sprayed after the ruling coalition voted to pass the bill on religious freedom to the final vote unchanged.
Opposition leader Andrija Mandic called on the parliamentary speaker to adjourn the meeting and allow deputies to discuss all proposals for the bill. Speaker refused to postpone the meeting the next day and consider each amendment to the bill separately. Instead, he voted on three amendments, which were not adopted by a majority vote. After that, the parliamentary meeting was adjourned for a break for technical reasons, the deputies left the hall.
Earlier, the president of Montenegro, Milo Dukanovic, accused the Serbian Orthodox Church of trying to maintain a religious monopoly in the country and said it would seek autocephaly for the Montenegrin church following Ukraine.