ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը փոխել է իր դիրքորոշումը գլոբալ տաքացման տեսության վերաբերյալ եւ հիմա այն դիտարկում է որպես լուրջ խնդիր: Ամերիկացի առաջնորդն այսպիսի հայտարարություն է կատարել Սպիտակ տանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Լրագրողների հարցին՝ գլոբալ տաքացման խնդիրն արդյոք մտացածի՞ն է համարում, Թրամփը պատասխանել է. «Ո՛չ, ամենեւին ոչ», փոխանցում է ՌԲԿ-ն:
«Սա միստիֆիկացիա չէ: Դրանում ոչ մի մտացածին բան չկա: Սա անչափ լուրջ թեմա է»,- ասել է Թրամփը: «Ես ցանկանում եմ ամենամաքուր օդն ու ամենամաքուր ջուրը»,- հավելել է նա:
Թրամփը դեռեւս նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ քանիցս քննադատել էր գլոբալ տաքացման դեմ պայքարի ծրագրերն օգտագործելու ԱՄՆ ձգտումը: Նա կլիմայի փոփոխության մասին տեսությունը «խաբեություն» էր անվանել, որը մշակել են չինացիները՝ ամերիկյան արդյունաբերությունը ոչնչացնելու համար:

US President Donald Trump has changed his position on the theory of global warming and is now considering it as a serious problem. The American leader made such a statement on Thursday at a press conference in the White House.
Asked if he considers the global warming problem fictitious, Trump said: "It is not a hoax," Daily Beast reported.
Even during his election campaign, Trump repeatedly criticized the US desire to use programs to combat global warming. He said the theory of climate change was a scam that the Chinese developed to destroy American industry.