Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, թե իրենք թույլ կտան «Թալիբան» շարժմանը Ստամբուլում ներկայացուցչություն բացել, եթե այդպես ցանկանան Աֆղանստանի իշխանությունները։
Թուրքական Haberx-ի փոխանցմամբ՝ Ահմեդ Դավութօղլուն Հունգարիա կատարած այցի ընթացքում անդրադառնալով Թուրքիայում «Թալիբան»-ի ներկայացուցչություն բացելու խնդրին՝ նշել է, թե հանուն Աֆղանստանի խաղաղության իրենք կթույլատրեն այն, եթե Աֆղանստանի իշխանությունները դրական արձագանքեն։
Թուրքիայում «Թալիբան»-ի ներկայացուցչություն բացելու նախաձեռնությունը հաստատել է նաեւ Թուրքիայի վարչապետի գլխավոր խրհրդական Իբրահիմ Քալըն։
Իր հերթին Աֆղանստանի նախկին ԱԳ նախարար Աբդուլլահը դեմ է այս նախաձեռնությանը՝ պնդելով, որ սրանով ահաբեկչական կառույցը օրինականացվելու է։
Թուրքական մամուլում նշում են, որ այս նախաձեռնությունը աջակցվում է ԱՄՆ-ի կողմից, որի նպատակն է՝ Աֆղանստանում «Թալիբան»-ի հետ բախումների վերջնական դադարը։

Министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу заявил, что Анкара разрешит движению «Талибан» открыть представительство в Стамбуле, если так пожелают власти Афганистана.
Как передает турецкий Haberx, в ходе визита в Венгрию Ахмед Давудоглу, касаясь проблемы открытия представительства движения «Талибан» в Турции, отметил, что во имя мира в Афганистане они разрешат это, если власти отнесутся к этому  положительно.
Инициативу открытия  представительства «Талибан» подтвердил также  главный советник премьер-министра Турции Ибрагим Калын.
В свою очередь, экс-министр иностранных дел Афганистана Абдулла  выступает против этой инициативы, настаивая, так легитимизируется  террористическая структура.
В турецкой прессе отмечают, что эта инициатива поддерживается США, целью которых является окончательное завершение столкновений с «Талибан» в Афганистане.