Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների մակարդակով` Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջնորդությամբ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցությունների հերթական փուլը տեղի կունենա այս տարվա ամռանը: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը:
Դիվանագետի խոսքով` ապրիլի վերջին հանդիպում կկայանա արտգործնախարարների մակարդակով: Դրանից հետո, մոտավորպես հունիս-հուլիսին, տեղի կունենա նախագահների հանդիպումը, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ «2+1» ձեւաչափով (Ռուսաստանը հանդես է գալիս որպես միջնորդ) հանդիպումներն օգտակար են եւ պետք է շարունակվեն հետագայում»,- ավելացրել է դիվանագետը:

The next round of negotiations on Karabakh conflict resolution on the level of Presidents of Armenia and Azerbaijan through Russian President’s mediation will be held in summer, OSCE Minsk Group Russian Co-Chair Igor Popov stated.
According to the diplomat, the foreign ministers will meet till the end of April followed by a president’s meeting in June or July, Interfax reports.
“The talks between Armenia and Azerbaijan in the format of ’2+1’ (Russia is a mediator in the negotiations - NEWS.am) are useful and should be underway in the future,” Popov stressed.
As Armenian News-NEWS.am reported earlier, on March 5, 2011 Sochi hosted the meeting of Armenian, Azerbaijani and Russian presidents.