Ձնակույտի փլուզման վտանգի հետեւանքով «Վերին Լարս» անցագրային կետը շարունակում է փակ մնալ։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտնեցին Վրաստանի Ճանապարհային դեպարտամենտից։
Համաձայն աղբյուրի, անցագրային կետի շրջանում այժմ ձյուն է տեղում եւ ձնակույտերի փլուզման վտանգը շարունակում է մեծ մնալ։ «Մենք սպասում ենք, որ ձյունը դադարի եւ կարողանանք ճանապարհը մաքրել, սակայն մինչեւ վաղը իրավիճակը դժվար թե փոխվի»,- հայտնեցին Վրաստանի Ճանապարհային դեպարտամենտից։ Դեպարտամենտի աշխատակիցները նաեւ հավաստիացրեցին, որ անցագրային կետում մնացած հայ ուղեւորների առողջական վիճակը նորմալ է։ «Ուղեւորներին տաք ճաշ է տրվում, գործում է բուժկետ»,- հավաստեցին դեպարտամենտից։
Նշենք, որ անցակետում կանգնած մեքենաներում Հայաստանի մոտ 80 քաղաքացիներ կան: Նրանց համար տաքանալու եւ սննդի հատուկ կետ է բացվել: Մոտ 20 մարդու` ներառյալ կանանց եւ երեխաների, տեղավորել են Վլադիկավկազի հյուրանոցներում:
Ինչպես արդեն հաղորդել է NEWS.am-ը, «Վերին Լարս» անցակետը երկարատեւ ընդմիջումից հետո վերսկսել է իր աշխատանքը 2010թ. մարտի 1-ից: Բանակցությունները տարվել են Շվեյցարիայի դեսպանատան միջնորդությամբ: Անցակետը փակվել էր 2008թ. ռուս-վրացական օգոստոսյան պատերազմից առաջ:
Նշենք, որ Հայաստանի համար «Վերին Լարսը» հիմնական ավտոտարանցային կետն է, որով իրականացվում են բեռնափոխադրումներն ու ուղեւորափոխադրումները Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ:

The Upper Lars checkpoint located on the Russian-Georgian border is still closed due to avalanche threat, Georgian road department informed Armenian News-NEWS.am.
It is still snowing near the checkpoint and there is a threat of avalanches in the mountains. “We will clean the road as soon as it stops snowing. However, the situation will hardly change till Sunday,” said representatives of Georgian road department. As to the passengers stuck on the road, they get food and medical treatment if necessary, they said.
Several buses, mini buses and vehicles were trapped near the checkpoint which has been closed for several days due to avalanche threat. Over 80 Armenian citizens stuck on the Russian-Georgian border.
The Upper Lars is the only Armenia’s overland commercial rout to Russia. It was reopened after three years’ break on March 1, 2010 under the mediation of Swiss Embassy. Around 7,000 people, 50 buses and 500 vehicles cross the checkpoint every day.