Չինաստանի Պետխորհրդին առնընթեր մաքսային սակագների կոմիտեն այս տարվա մարտի 2-ից սկսելու է չինական ընկերություններից դիմումներ ընդունել ԱՄՆ-ից 696 ապրանքներ ներմուծման տուրքերից ազատելու մասին: Երեքշաբթի հրապարակված գերատեսչության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ այդպիսի թույլտվությունները գործելու են մեկ տարի, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«2020 թվականի մարտի 2-ից Չինաստանի Պետխորհրդի Մաքսային սակագների պետական կոմիտեն կսկսի դիմումներ ընդունել չինական համապատասխան ձեռնարկություններից: Որոշակի պայմաններին, ինչպես նաեւ շուկայի եւ առեւտրի սկզբունքներին համապատասխան ԱՄՆ-ում ներմուծման գնումներին համապատասխանության ստուգման հիմքով նրանց գործարքների վրա չեն դրվի մեր երկրում հայելային սակագները, որ սահմանվել են ի պատասխան ԱՄՆ-ում 301-րդ հոդվածի հիմքով մտցված լրացուցիչ գանձումների»,- նշված է փաստաթղթում: Փաստաթղթին կցված հավելվածում նշված է, որ 696 ապրանքների ցանկի մեջ են մտնում խոզի, տավարի միսը, սոյան, սեղմված բնական գազը, նավթը եւ այլն:
«Միջնորդող սուբյեկտի դիմումը հաստատվելուց հետո ներմուծումը մեկ տարվա ընթացքում եւ նշված գումարի սահմաններում մեր երկրում հայելային սակագներով չի հարկվի, որոնք սահմանվել են ի պատասխան ԱՄՆ-ում 301-րդ հոդվածի հիմքով մտցված լրացուցիչ գանձումների»,- նշված է փաստաթղթում:

The Committee on Customs Tariffs under the State Council of China on March 2 this year will begin to accept applications from Chinese companies for exemption from import tariffs on 696 commodity items from the US.
According to a statement released on Tuesday by the agency, such permits will be valid for one year, TASS reported.
Based on a check on the compliance of enterprises with certain conditions, as well as the conformity of import purchases in the US with the principles of the market and trade, their operations will not be subject to the mirror tariffs of our country introduced in response to additional fees accepted in the US on the basis of Article 301, the statement said.
As indicated in the appendix to the document, the list of 696 commodity items includes pork, beef, soybeans, LNG and oil.
Import for one year and within the specified amount will not be subject to the mirror tariffs of our country, introduced in response to the additional fees accepted in the US on the basis of Article 301, the document says.