ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ համազգային դեբատներին ԱՄՆ նախագահի թեկնածու, Նյու Յորքի նախկին քաղաքապետ Մայքլ Բլումբերգի ելույթը պատմության մեջ վատագույնն էր, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Համապատասխան հաղորդագրությունը հրապարակվել է Սպիտակ տան Twitter-ի էջում:
«Մինի-Մայքլ Բլումբերգի ելույթն այսօր, կարծում եմ, դեբատների պատմության մեջ վատագույնն էր: Նա կակազում էր եւ բացարձակ ոչ կոմպետենտ էր»,- ասել է Թրամփը:
Նա նաեւ նշել է, որ դեբատները նվազեցրեցին Բլումբերգի հաղթանակի շանսերը:
Միլիարդատեր թեկնածուի մասին
ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության ազգային կոմիտեն փոփոխություններ է մտցրել համազգային հեռուստադեբատների անցկացման կարգում, ինչը Բլումբերգին թույլ է տվել մասնակցել դրանց: Կոմիտեն նշել է դեբատներին մասնակցության կանոնները: Դեբատներին կարողացել են մասնակցել միայն այն թեկնածուները, որոնք նվիրատվություններ են հավաքել նախընտրական քարոզարշավի համար առնվազն 225 հազար մարդուց: Բլումբերգը սկզբունքորեն ֆինանսավորում է իր քարոզարշավը սեփական միջոցներով:
NBC հեռուստաընկերության եւ The Wall Street Journal-ի պատվերով փետրվարի 14-ից 17-ը անցկացված հարցման համաձայն` Նյու Յորքի նախկին քաղաքապետը պոպուլյարության մակարդակով երրորդ տեղն է զբաղեցնում (14 տոկոս), Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի տեկնածու Ուորենը եւս երրորդ տեղում է (14 տոկոս): Այս ցուցանիշով Բլումբերգը զիջում է միայն Սանդերսին (27 տոկոս) եւ Բայդենին (15 տոկոս):
Բլումբերգը միացել է նախագահական մրցավազքին 2019 թվականի նոյեմբերին` ԶԼՄ-ներում ագիտացիայի վրա ծախսելով ավելի քան 385 միլիոն դոլար: Ըստ Forbes-ի վերջին գնահատականների` նախկին քաղաքապետի կարողությունը հասնում է 64 միլիարդ դոլարի: Նրա քարոզարշավը կենտրոնացած է տնտեսությանը, առողջությանը, ներգաղթին, կրթության եւ հասարակական վայրերում կրակոցների դեպքերի կանխարգելմանն առնչվող հարցերի վրա:

Президент США Дональд Трамп назвал выступление экс-мэра Нью-Йорка Майкла Блумберга на общенациональных теледебатах претендентов на выдвижение кандидатом на пост президента США от Демократической самым плохим в истории. Соответствующее сообщение было опубликовано главой Белого дома в четверг в Twitter, передает ТАСС
«Выступление Мини-Майка Блумберга сегодня  было, пожалуй, наихудшим в истории дебатов. Он запинался, говорил невпопад и был совершенно некомпетентен», - заявил Трамп.
Президент также отметил, что, по его мнению, прошедшие дебаты сильно уменьшили шансы Блумберга продолжить избирательную гонку.
Вечером 19 февраля в Лас-Вегасе состоялись общенациональные теледебаты претендентов на выдвижение кандидатом на пост президента США от Демократической партии. На сцену зала Paris Theater в Лас-Вегасе вышли бывший вице-президент США Джозеф Байден, сенатор от Массачусетса Элизабет Уоррен, сенатор от Миннесоты Эми Клобушар, экс-мэр города Саут-Бенд (штат Индиана) Пит Буттеджадж и Майкл Блумберг.
О кандидате-миллиардере
Национальный комитет Демократической партии (НКДП) США внес изменения в порядок проведения общенациональных теледебатов, что позволило Блумбергу принять в них участие. НКДП отменил правило о допуске к дебатам лишь тех претендентов, которые смогли собрать пожертвования на ведение предвыборной кампании минимум у 225 тыс. человек. Блумберг принципиально финансирует свою кампанию за собственный счет.
Согласно опросу общественного мнения, проведенного с 14 по 17 февраля по заказу телекомпании NBC и газеты The Wall Street Journal, бывший мэр Нью-Йорка по уровню популярности (14%) занимает третье место среди остальных претендентов в президенты США от Демократической партии и делит его с Уоррен (14%). По этому показателю Блумберг уступает лишь Сандерсу (27%) и Байдену (15%).
Блумберг вступил в предвыборную гонку в США в ноябре 2019 года, израсходовав на агитацию в СМИ уже более $385 млн. Согласно последним оценкам Forbes, состояние бывшего мэра достигает $64 млрд. Его кампания сосредоточена на вопросах, касающихся экономики, здравоохранения, иммиграции, образования и предотвращения случаев стрельбы в общественных местах. 59-е выборы президента США пройдут 3 ноября 2020 года.