Իսրայելը ներդնում է սահմանափակող միջոցներ Ավստրալիայից եւ Իտալիայից ժամանողների համար կորոնավիրուսի տարածման սպառնալիքի կապակցությամբ. այդ երկրներից զբոսաշրջիկներին կարգելվի մուտք գործել Իսրայել, իսկ այդ երկրներից վերադարձող իսրայելցիները պետք է պարտադիր անցնեն երկու շաբաթ տեւողությամբ կարանտին, հայտնել է վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Նախ մենք խստացնում ենք ուրիշ երկրներից մուտքը դեպի Իսրայել: Այսօր մենք ավելացրել ենք Ավստրալիան եւ Իտալիան, անհրաժեշտության դեպքում կավելացնենք նաեւ մյուս երկրները: Ես համարում եմ, որ չափից դուրս նախապատրաստումն ավելի լավ է, քան դրա բացակայությունը: Ներկայումս Իսրայելում գործում են ավելի խիստ կանոններ, քան ցանկացած այլ երկրում, եւ մենք կշարունակենք անել անհրաժեշտ ամեն ինչ Իսրայելում վիրուսի տարածումը կանխարգելելու համար»,-հայտարարել է Նեթանյահուն հատուկ նիստի ժամանակ՝ նվիրված կորոնավիրուսի տարածման սպառնալիքին:
Կիրակի ներքին գործերի նախարար Արյե Դերին տարածել էր հայտարարություն, որով արգելում էր Իսրայել մուտք գործել բոլոր անձանց, որոնք երկրի քաղաքացիներ չեն եւ գտնվել են Ճապոնիայում ու Հարավային Կորեայում վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում: Անցած շաբաթ այդօրինակ արգելք էր սահմանվել Թաիլանդից, Հոնկոնգից, Մակաոյից եւ Սինգապուրից ժամանող մարդկանց համար: Ավելի վաղ փետրվարին դադարեցվել էր Չինաստանի հետ ավիահաղորդակցությունն ու փակվել էր Չինաստանից ժամանող օտարերկրացիների մուտքը:
Նախարարների խումբը, որը պետք է ձեւավորվի կիրակի, Նեթանյահուի խոսքով, ամենօրյա ռեժիմով պետք է համակարգի տարբեր ծառայությունների եւ վարչությունների գործողություններն Իսրայելում կորոնավիրուսի տարածման սպառնալիքին հակազդելու համար: Շրջաններից վերադարձող իսրայելցիների համար, որտեղ բացահայտված են կորոնավիրուսի դեպքեր, հաստատված են «առաջնորդող սկզբունքներ», որոնք պահանջում են քաղաքացիներից անհապաղ կապ հաստատել բուժծառայությունների հետ եւ անցնել տնային կարանտին, որը ենթադրում է հրաժարում հասարակական տրանսպորտից օգտվելուց, հանրային վայրեր, զանգվածային միջոցառումներ, գրասենյակներ, ուսումնական հաստատություններ այցելելուց:

Израиль вводит ограничительные меры для прибывающих из Австралии и Италии в связи с угрозой распространения коронавируса: туристам из этих стран будет запрещен въезд в Израиль, а возвращающиеся из данных регионов израильтяне будут обязаны пройти двухнедельный карантин, сообщил премьер-министр Биньямин Нетаньяху, передает РИА Новости
«Прежде всего, мы ужесточаем въезд в Израиль из других стран. Сегодня мы добавим Австралию и Италию, при необходимости добавим другие страны. Я считаю, что чрезмерная подготовка лучше, чем отсутствие подготовки. На сегодняшний день Израиль более строг в этом плане, чем любая другая страна, и мы будем продолжать делать все необходимое для предотвращения распространения вируса в Израиле», - заявил Нетаньяху на специальном совещании, посвященном угрозе распространения коронавируса. Заявление Нетаньяху распространила его канцелярия.
Министр внутренних дел Арье Дери в воскресенье издал распоряжение о запрете въезда в Израиль всем лицам, которые не являются гражданами страны и находились в Японии и Южной Корее в течение последних двух недель. На минувшей неделе подобный запрет был введен в отношении лиц, прибывающих из Таиланда, Гонконга и Макао и Сингапура. Ранее в феврале было прекращено авиасообщение с Китаем и закрыт въезд иностранцам, побывавшим в КНР.
Группа министров, которую сформируют в воскресенье, будет, по словам Нетаньяху, ежедневно координировать действия различных служб и ведомств для противодействия угрозе распространения коронавируса в Израиле. Для израильтян, возвращающихся из регионов, где выявлены вспышки коронавируса, утверждены «руководящие принципы», требующие от граждан немедленно связаться с медицинскими службами и пройти домашний карантин, предполагающий отказ от посещения публичных мест, общественного транспорта, массовых мероприятий, офисов, учебных заведений.