Երկուշաբթի օրը ԱՄՆ վարչակազմը 2.5 միլիարդ դոլարի ֆինանսավորում տրամադրելու հայց է ուղղել Կոնգրեսին` նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար: Այս մասին ասված է Սպիտակ տան վարչական-բյուջետային վարչության տարածած հայտարարության մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԱՄՆ վարչակազմն այսօր [երկուշաբթի] 2.5 միլիարդ դոլարի լրացուցիչ ֆինանսավորման ծրագիր է ուղղել Կոնգրեսին` պատվաստանյութի մշակման արագացման, հիվանդության դեմ պայքարի միջոցառումների արդյունավետության բարձրացման եւ անհրաժեշտ սարքավորումների եւ նյութերի ձեռքբերման համար»,- նշվում է փաստաթղթում: Միեւնույն ժամանակ, մոտ 1 միլիարդ դոլար կհատկացվի ուղղակիորեն պատվաստանյութի մշակման համար:
«Մենք նաեւ ազատում ենք առկա ռեսուրսները եւ ընդլայնում ենք արձագանքման [հիվանդությանը] հնարավորությունները»,- նշել են վարչությունում: Այս միջոցառումների համար Սպիտակ տունն առաջարկում է այս նպատակով ուղղել 1.3 միլիարդ դոլարի չափով չօգտագործված միջոցները, ինչպես նաեւ դրանց ավելացնել եւս 1.2 միլիարդ դոլար: Խոսքը, օրինակ, Էբոլա վիրուսից առաջացած հիվանդության դեմ պայքարի համար օրենսդիրների կողմից հատկացված գումարների մասին է:
Associated Press գործակալության փոխանցմամբ` վարչակազմի պաշտոնյաները երեքշաբթի օրը դռնփակ ճեպազրույց կանցկացնեն ամերիկացի սենատորների համար` խոսելու հիվանդության տարածման դեմ պայքարի ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումների մասին: Չորեքշաբթի արդեն Ներկայացուցիչների պալատում տեղի կունենան բաց լսումներ Պետդեպարտամենտի եւ առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչների հետ:

Администрация США отправила в понедельник в Конгресс запрос на предоставление финансирования в размере $2,5 млрд на борьбу с новым коронавирусом. Об этом говорится в распространенном заявлении административно-бюджетного управления Белого дома, передает ТАСС.
«Администрация США сегодня [в понедельник] направила в Конгресс план дополнительного финансирования в размере $2,5 млрд для ускорения разработки вакцины, повышения эффективности мероприятий по борьбе с заболеванием, закупки столь необходимого оборудования и материалов», - отмечается в документе. При этом непосредственно на разработку вакцины будет направлено около $1 млрд.
«Мы также высвобождаем имеющиеся ресурсы и расширяем возможности реагирования [на заболевание]», - указали в управлении. Белый дом предлагает направить на эти меры неиспользованные средства в размере $1,3 млрд, а также добавить к ним $1,2 млрд. Речь идет, например, о деньгах, выделенных законодателями на борьбу с болезнью, вызванной вирусом Эбола.
По данным агентства Associated Press, во вторник представители администрации проведут для сенаторов США брифинг за закрытыми дверями, на котором расскажут о принимаемых мерах борьбы с распространением заболевания. В среду уже в Палате представителей пройдут открытые слушания с представителями Госдепартамента и Минздрава.