Հայաստանից ծխախոտի եւ կարտոֆիլի արտահանման սահմանափակում չկա: Այս մասին ապրիլի 6-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ էկոնոմիկայի նախարարությունը դեռ տեղեկություն չի ստացել ծխախոտային ապրանքների արտահանման հետ կապված որեւէ բարդության հետ: «Մեզ հաջողվեց հասնել նրան, որ Հայաստանից ծխախոտի եւ կարտոֆիլի արտահանումը չի ներառվել ԵԱՏՄ երկրներից արտահանման համար արգելված ապրանքների ցուցակում»,- նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ներսում բիզնեսի վարման առանձնահատկություններին, փոխնախարարը պարզաբանեց, որ օրինակ եթե տնտեսվարող սուբյեկտը մի քաղաքում բիզնեսով է զբաղվում, սակայն ապրանքը ստանում է մյուս քաղաքից, ապա պետք է համապատասխան ստացական ունենա: «Եթե քաղաքացու մոտ խնդիրներ առաջանան, ապա նրանք կարող են նախարարության թեժ գիծ զանգել»,- հավելեց Վարոս Սիմոնյանը:

There are no restrictions on the exports of cigarettes and potatoes from Armenia. This is what Deputy Minister of Economy of Armenia Varos Simonyan told reporters today.
According to him, the Ministry of Economy still hasn’t received any information about complications with the export of cigarettes. “The Ministry of Economy succeeded in making sure exports of cigarettes and potatoes from Armenia weren’t included in the list of goods that can’t be exported from member states of the Eurasian Economic Union,” he stated.
As far as the peculiarities of running a business in Armenia are concerned, the deputy minister explained that, for instance, if an economic entity does business in one city, but receives goods from another city, that particular economic entity must have a receipt.