Հայաստանից ծխախոտի եւ կարտոֆիլի արտահանման սահմանափակում չկա: Այս մասին ապրիլի 6-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ էկոնոմիկայի նախարարությունը դեռ տեղեկություն չի ստացել ծխախոտային ապրանքների արտահանման հետ կապված որեւէ բարդության հետ: «Մեզ հաջողվեց հասնել նրան, որ Հայաստանից ծխախոտի եւ կարտոֆիլի արտահանումը չի ներառվել ԵԱՏՄ երկրներից արտահանման համար արգելված ապրանքների ցուցակում»,- նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ներսում բիզնեսի վարման առանձնահատկություններին, փոխնախարարը պարզաբանեց, որ օրինակ եթե տնտեսվարող սուբյեկտը մի քաղաքում բիզնեսով է զբաղվում, սակայն ապրանքը ստանում է մյուս քաղաքից, ապա պետք է համապատասխան ստացական ունենա: «Եթե քաղաքացու մոտ խնդիրներ առաջանան, ապա նրանք կարող են նախարարության թեժ գիծ զանգել»,- հավելեց Վարոս Սիմոնյանը:

На экспорт сигарет и картофеля для Армении нет ограничений. Об этом на встрече с журналистами 6 апреля заявил заместитель министра экономики Армении Варос Симонян.
По его словам, Минэкономики пока не получало информацию о том, что есть какие-либо сложности в связи экспортом табачных изделий. «Нам удалось добиться того, чтобы табачные изделия и картофель из Армении не были введены в список запрещенных для экспорта товаров из стран ЕАЭС», - отметил он.
Что касается особенностей ведения бизнеса внутри Армении, замминистра пояснил, что, например, если хозяйствующий субъект занимается бизнесом в одном городе, но получает товар из другого города, то должен иметь соответствующую расписку. «Если у граждан возникнут сложности, то они могут связаться по телефону горячей линии, который действует при Министерстве экономики», - добавил Симонян.