Yandex.Taxi-ն ստեղծում է գործընկերների աջակցության հիմնադրամ այն երկրներում, որտեղ գործում է ծառայությունը: Ֆինանսական միջոցներն ուղղվելու են կորոնավիրուսից տուժած վարորդներին։ Հիմնադրամի ընդհանուր ծավալն ավելի քան 6 միլիոն դոլար է։ Հայաստանը, այսպիսով, առաջին միջազգային շուկաներից է, որտեղ գործարկվում է աջակցության ծրագիրը։
Հիմնադրամի միջոցները կուղղվեն այն վարորդներին, որոնք վարակվել են կորոնավիրուսով կամ հիվանդների հետ շփման հետևանքով հայտնվել են մեկուսացման մեջ։ Ծրագիրը նախատեսված է բոլոր նրանց համար, ովքեր կանոնավոր կերպով աշխատում են ծառայության հետ և օրական գոնե մի քանի ժամ պատվերներ են կատարում։ Ֆինանսական աջակցության չափը կախված է կատարված պատվերների պատմությունից․1 օրվա համար այն կկազմի վերջին կես տարվա օրական միջին մաքուր եկամտի կեսը։ Դրամական օգնությունը տրամադրվում է հիվանդության կամ կարանտինի 14 օրերի համար։ Աջակցության նվազագույն չափը  30 000 դրամ է, նույնիսկ եթե վերջին կես տարվա օրական միջին եկամտի վրա հիմնված հաշվարկն ավելի քիչ է նախատեսում։ Գումարի առավելագույն չափ սահմանված չէ։
«Վիրուսի տարածման և ձեռնարկված միջոցառումների պատճառով մարդիկ պետք է տանը մնան, բայց երբեմն ուղևորությունները պարզապես անհրաժեշտ են, էլ չեմ խոսում առաքումներ իրականացնելու մասին։  Հետևաբար վարորդները ոչ թե պարզապես երթուղի են դուրս գալիս ու պատվերներ կատարում, այլ կարանտինային իրավիճակում օգնում են մարդկանց ապրել հնարավորինս լիարժեք կյանքով։ Մենք լիահույս ենք, որ բոլոր վարորդներն առողջ կլինեն, բայց եթե նրանք ստիպված լինեն բախվել հիվանդությանը, մենք անպայման կաջակցենք նրանց»,-ասում է Yandex.Taxi-ի EMEA և CIS երկրների ղեկավար Արամ Սարգսյանը։
Աջակցություն ստանալու համար վարորդը պետք է իր հավելվածի միջոցով դիմի Yandex.Taxi-ի աջակցության կենտրոն, նշի, թե ինչ է պատահել և ուղարկի հիվանդությունը կամ մեկուսացումը վկայող փաստաթղթերի լուսանկարները։

Yandex.Taxi формирует фонд поддержки партнеров в странах, где работает сервис. Он направлен на водителей, которые пострадали от коронавируса. Общий объём фонда — более 6 миллионов долларов. Армения стала одним из первых международных рынков, где запустилась программа помощи.
Средства пойдут на выплаты водителям, которые заболели коронавирусом или были отправлены на карантин из-за контактов с заболевшими. Программа распространяется на всех, кто работает с сервисом регулярно и выполняет заказы хотя бы пару часов в день.
Размер финансовой поддержки зависит от истории выполненных заказов, в день он составит половину чистого среднего суточного дохода за последние полгода. Вознаграждение рассчитывается за 14 дней болезни или карантина. Минимальная сумма составит 30 000 драм, даже если расчетное значение на основе среднего дохода окажется меньше. Максимальная сумма не ограничена.
«Из-за распространения вируса и принятых мер люди должны оставаться дома, но иногда поездки всё же необходимы, не говоря уже о доставке. Поэтому водители не просто выходят на линию и выполняют заказы — они помогают людям в условиях карантина жить полноценной жизнью, насколько это возможно. Мы надеемся, что все водители будут здоровы, но если им всё же придётся столкнуться с болезнью — обязательно их поддержим», — комментирует Арам Саргсян, генеральный директор сервиса Yandex.Taxi в СНГ и EMEA.
Чтобы получить помощь, водителю необходимо обратиться в службу поддержки Yandex.Taxi через свое водительское приложение, указать, что случилось, и прислать фото подтверждающих документов.