Ընկերությունները եւ իրավաբանական անձինք, որոնք չունեն համապատասխան լիցենզիաներ բնակչությանը բժշկական ծառայություններ մատուցելու համար, ՀՀ կառավարության որոշմամբ, այդպիսի հնարավորություն կստանան: Այս մասին ապրիլի 13-ին ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստին «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի արագացված ռեժիմով քննարկման ընթացքում ասաց ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նա պարզաբանեց, որ եթե արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի պատճառով համապատասխան լիցենզիաներով բժշկական օգնություն եւ ծառայություններ մատուցողների հնարավորությունները բավարար չլինեն բնակչությանը բժշկական օգնություն եւ ծառայություններ մատուցելու համար, կամ եթե կա իրավական սպառնալիք, որ այն կարող է բավարար չլինել, ապա, ՀՀ կառավարության որոշմամբ, տարբեր տեսակի բժշկական օգնության եւ ծառայությունների մատուցման իրականացումը, որոնք նախկինում լիցենզավորված չէին մի շարք բժշկական ծառայություններ մատուցողների համար, կարող է թույլատրվել:
Բացի այդ, կառավարության որոշման համաձայն, որոշ բուժաշխատողների կամ կլինիկական օրդինատուրայի ուսանողների մասնակցությունը բնակչությանն անհրաժեշտ բժշկական օգնության եւ ծառայությունների մատուցմանը կարող է թույլատրվել`սույն որոշման պայմաններին համապատասխան:
Ավանեսյանի խոսքով` այս ամենը արվում է կորոնավիրուսային վարակի տարածման դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման համար:

Companies and legal entities without appropriate licenses to provide medical services to the population will have the opportunity to do so upon a government decision. This is what Deputy Minister of Health of Armenia Anahit Avanesyan said during an accelerated discussion on the package of bills on making amendments to the Law on Medical Aid and Services to the Population and related laws held during the special session of the National Assembly of Armenia today.
The deputy minister explained that if those providing medical aid and services to the population with appropriate licenses don’t have enough resources to provide medical aid and services due to the legal regime of state of emergency, and if there is a real threat that there might not be enough resources, upon the decision of the Government of Armenia, the provision of various types of medical aid and services that were previously not licensed for several medical service providers, may be allowed.
In addition, based on the government’s decision, the participation of certain medical workers or students in residency training in the provision of necessary medical aid and services may be allowed, if they meet the conditions stated in the government decision.
According to the deputy minister, this is being done to increase effectiveness of the fight against the spread of the coronavirus.